همانطور که می‌دانید، هر سازمانی خط مشی و سیاست  خود را دارد که در آن نقش‌ها و مسئولیت‌های بخش‌های مختلف مانند فروش، فناوری اطلاعات، تولید و تضمین کیفیت برای دستیابی به هدف مشترک مورد نظر بر عهده می‌گیرد. کارفرمایان از منابع تجاری مانند برنامه های کاربردی و ابزارهای سخت افزاری برای اجرای عملیات تجاری همراه با مهارت و تخصص استفاده می‌کنند. برای استفاده مؤثر از این منابع، وجود ابزار کنترل دسترسی ضروری است. Active Directory (AD) یکی از ابزارهایی است که کاربران، برنامه‌ها و منابع را مدیریت می‌کند.

همچنین، AD اجازه اخذ مجوز و احراز هویت کاربران را برای این منابع کنترل می‌کند.

 

AD

چگونه اکتیو دایرکتوری (AD) به کسب و کار شما کمک می‌کند؟

Active Directory (AD) جزء محیط‌های نرم‌افزار ویندوز مایکروسافت است، مخصوصاً برای شبکه‌هایی که به خدمات مدیریت دامنه نیاز دارند.

اکتیو دایرکتوری اطلاعات مربوط به اشیاء شبکه را ذخیره می‌کند و بازیابی و  استفاده از آن اطلاعات را برای مدیران و کاربران آسان تر می‌کند. علاوه بر آن، اطلاعات دایرکتوری را به صورت منطقی و سلسله مراتبی با استفاده از یک ذخیره ساز داده پیشرفته سازماندهی می‌کند.

همچنین تکنیک‌های ذخیره‌سازی داده‌های دایرکتوری و در دسترس قرار دادن آن برای کاربران و مدیران شبکه توسط یک سرویس دایرکتوری، مانند خدمات دامنه فعال دایرکتوری (AD DS) ارائه می‌شود. به عنوان مثال، AD DS اطلاعات حساب کاربری شامل نام، رمز عبور، شماره تلفن و غیره را حفظ می‌کند و به سایر کاربران مجاز در همان شبکه اجازه دسترسی به آن را می‌دهد.

سرویس Active Directory بسیار بیشتر از احراز هویت و دسترسی به منابع شبکه است. همچنین برای فعالسازی فرآیندهای مختلف ، اجرای سیاست‌های امنیتی مختلف شبکه و اجرای چندین سرویس استفاده می‌شود.

به بیان صریح، بدون اکتیو دایرکتوری (AD)؛ یک شبکه ناامن، از هم گسیخته، غیر قابل مقیاس است. از طرفی، توسط بسیاری از فروشندگان نرم‌افزار پشتیبانی نمی‌شود و نگهداری آن بسیار دشوار خواهد بود.

 

 

مزایا و معایب اکتیو دایرکتوری (AD)

همانطور که گفتیم، AD می‌تواند به عنوان یک ابزار فوق العاده برای کنترل آسان دسترسی و امتیازات کاربر و به طور موثر یک ساختار سلسله مراتبی بدون دردسر زیاد عمل کند. با این حال، مانند هر سرویسی، ضروری است که معایب احتمالی آن را در نظر بگیرید و مزایا را در مقابل معایب آن بسنجید. در زیر برخی از مزایا و معایب برجسته سرویس AD آورده‌ایم:

 

advantages of AD

مزایا

  • مخزن داده متمرکز

اکتیو دایرکتوری اطلاعات هویت برنامه ها، کاربران و منابع را در یک دیتا بیس ذخیره می‌کند. دیتابیس AD اطلاعات را به عنوان اشیا ذخیره می‌کند. علاوه بر آن، می‌تواند تا ۲ میلیارد شی را ذخیره کند. برای دسترسی به منابع، کاربران می‌توانند از این DATAهای هویتی در هر نقطه از شبکه استفاده کنند. همچنین مدیران می‌توانند احراز هویت و مجوز برنامه سازمانی را از یک مکان متمرکز مدیریت کنند.

بدون خدمات دایرکتوری، هویت‌ها درسیستم‌های مختلف تکرار می‌شوند و برای مدیریت عملیات مشکل ایجاد می‌کنند.

 

  • به حداقل رساندن تکرار داده ها

برای الزامات تجاری پیچیده مانند دفاتر شعب، چندین کنترلگر دامنه مورد نیاز است. اگر هویت ها از یک سیستم متمرکز مدیریت شوند، کنترلگرهای زیر دامنه از تغییرات ایجاد شده در پایگاه داده Active Directory آگاه هستند. به همین علت، اکتیو دایرکتوری می‌تواند مسئولیت‌هایی را به سراسر سازمان و ابزارها و ابزارهای کمکی برای افزودن، حذف و اصلاح هویت‌ها/اشیاء فعال با یک کنترل‌گر دامنه متمرکز واگذار کند.

همچنین AD از یک مکانیسم همگام سازی استفاده می‌کند که DATAهای سازگار را در تمام کنترلگر های دامنه تضمین می‌کند. بنابراین، این امکان را برای ایجاد تغییرات در سطح شرکت تنها با چند کلیک فراهم می‌کند.

به طور قطع، چنین قابلیتی یک صرفه‌جویی عالی در وقت و هزینه شما خواهد بود!!!

 

قابلیت های حسابرسی

ممیزی های دوره ای به شما کمک می‌کند تا تهدیدات امنیتی جدید را درک کنید.

اکتیو دایرکتوری اجازه می‌دهد تا هرآنچه در زیرساخت های هویت مانند احراز هویت، تغییرات سرویس دایرکتوری یا نقض دسترسی روی می‌دهد را ضبط و ممیزی کند. همچنین به جمع آوری DATAها از یک مکان متمرکز برای عیب یابی مشکلات احراز هویت و مجوز کاربران کمک می‌کند.

 

امنیت شبکه

اکتیو دایرکتوری امنیت را در کل شرکت تسهیل می‌کند. از طریق تفویض اختیار، مقامات مدیریتی سطح بالاتر می‌توانند مجوزهایی را برای منابع و برنامه‌ها برای مدیران یا کاربران دیگر تعیین کنند. علاوه بر این‌ها، اشیاء در اکتیو دایرکتوری به صورت سلسله مراتبی به هم متصل می‌شوند. یک شی در درخت AD مجوزها را از اشیاء والد خود به ارث می‌برد. این ویژگی ها تضمین می‌کنند که کاربران به طور منحصر به فرد و ایمن شناسایی شوند.

شما به عنوان یک مدیر، می‌توانید مجوزهای لازم را از داخل یک پایگاه داده ایجاد و به روز کنید. در نتیجه احتمال پیکربندی نادرست یا قدیمی به طرز چشگیری کاهش می‌یابد.

AD SECURITY

حفظ Session

همانطور که می‌دانید، یک سازمان از برنامه های کاربردی مختلفی استفاده می‌کند و هر کدام از این برنامه ها مکانیزم احراز هویت متفاوتی دارند. اکتیو دایرکتوری به حفظ اعتبار کاربری مختلف برای احراز هویت در برنامه های مختلف کمک می‌کند. این بدان معنی است که  شما به عنوان یک مدیر، می‌توانید سیستم ها و برنامه های مختلف مورد استفاده توسط یک سازمان را با اعتبار Active Directory احراز هویت کنید.

برای دست‌یابی به دسترسی‌های مورد نیازتان، لازم نیست  هر بار اعتبارنامه خود را تایپ کنید . تنها کافیست شناسه را یک بار بر روی کامپیوتر احراز هویت کنید و از همان session برای احراز هویت سایر برنامه‌های یکپارچه اکتیو دایرکتوری استفاده کنید.

 

 

معایب

  • می‌تواند گران قیمت باشد: یک زیرساخت جهانی مانند AD برای راه اندازی و نگهداری می‌تواند بسیار گران باشد. علاوه برآن، پس از راه اندازی، تغییر تنظیمات آن نیز هزینه زیادی به همراه خواهد داشت.
  • وابستگی بیش از حد شبکه به AD: در این حین که خدمات AD که کل شبکه و قابلیت های آن را مدیریت می‌کند، اگر اکتیو دایرکتوری به هر دلیلی خاموش شود، شبکه نیز تا میزان زیادی از دسترس خارج می‌شود.
  • خطرات امنیتی: AD دارای چندین خطر امنیتی است، مانند دامنه‌های ریشه که کل ساختار را در معرض آسیب‌پذیری‌ها قرار می‌دهند، وراثت مجوزهای ناخواسته، آسیب‌پذیری‌های ناشی از حساب‌های غیرفعال و غیره. برای رفع این مشکلات نیاز به نظارت بسیار ویژه خواهید داشت تا از بروز چنین آسیب‌های خطرناکی به کل سازمان جلوگیری کنید.

 

جمع بندی

با افزایش حجم اطلاعات برای مدیریت روزانه، اکتیو دایرکتوری به یک سرمایه گذاری پربار و سودمند برای سازمان ها تبدیل شده است.

Active Directory دامنه شرکت را مدیریت می‌کند که شامل کاربران، برنامه ها و ایستگاه های کاری و رویه ها و تنظیمات امنیتی است. هنگامی که مجوزها و حقوق به طور عاقلانه مدیریت شوند، اطمینان از دسترسی به فایل‌ها توسط افرادی که به آن‌ها نیاز دارند آسان‌تر خواهد بود. علاوه بر آن، کاربران را می‌توانید به صورت هوشمند گروه بندی کنید. به عنوان مثال، گروه‌های بازاریابی، فروش، منابع انسانی و خدمات و غیره را تشکیل دهید که هر یک از آن‌ها می‌توانند سیاست های متفاوت و خاص خود را داشته باشند.

درست است که اکتیو دایرکتوری با چالش‌هایی در پیاده‌سازی و امنیت مواجه است، اما می‌توانید با برنامه‌ریزی هوشمندانه و ایده‌ای روشن از نیازمندی‌های شبکه خود بر آن‌ها غلبه کنید. هنگامی که یک سازمان به اندازه کافی با این اشکالات برخورد کرد، Active Directory می‌تواند مفیدترین منبع اطلاعاتی سازمان باشد.

اگر در مورد برنامه ریزی، پیاده سازی و مدیریت شبکه خود با بیشترین امنیت و کمترین هزینه عملیاتی به دنبال کمک هستید، با پرساتک تماس بگیرید و اطلاعات بیشتری در مورد نیازهای کسب‌وکار خود به ما ارائه دهید. متخصصین ما در هرلحظه آماده کمک به شما عزیزان هستند.