مزایای یک  data center برای کسب وکار شما

ساختمان یا فضایی که برای قرارگیری سیستم‌های کامپیوتری شبکه یا سرورها و سیستم‌های مرتبط مانند سیستم‌های مخابراتی و اجزای شبکه (سوئیچ‌ها، روترها) استفاده می‌شود، به عنوان data center می‌شناسند.

عملیات روزمره به راحتی باعث می شود فراموش کنیم که چرا یک دیتا سنتر با سایر بخش های تجارت متفاوت است. اطلاعات یکی از مهمترین فاکتورها هنگام اجرای عملیات تجاری است. data center یک مکان برای ذخیره، پردازش و توزیع مقادیر زیادی از اطلاعات مرتبط با کسب و کار است.

بخش‌های مختلفی در سازمان وجود دارد که ممکن است اطلاعات به عنوان بخشی از عملیات، تجزیه و تحلیل و کار برنامه‌ریزی تولید و استفاده شوند. با این حال، دیتاسنترها تنها مکان‌هایی هستند که  اطلاعات در آن، به طور قابل اعتماد جمع آوری، محافظت و نگهداری می‌شوند.

به طور خلاصه، دیتاسنترها بخشی از سازمان هستند که می‌توانند با دریافت بیشترین ارزش از اطلاعات، آن‌ها را به عنوان دارایی برای رشد تجارت در نظر بگیرند. بخش فناوری اطلاعات باید تعادلی بین هزینه‌های عملیاتی و سرمایه‌ای ایجاد کند تا از ابتکارات تجاری در عملیات پشتیبانی کند.

با نگاهی رو به آینده، کسب‌وکارها باید توسعه برنامه‌های فناوری اطلاعات را به عنوان بخشی از رشد و ثبات خود در نظر بگیرند.

توجه کنید که “داشتن یک تاسیسات هدفمند با قدرت اضافی و سیستم های خنک کننده، امنیت و بهره وری برنامه های کاربردی تجاری مهم را  به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد.”

data center

از ابتدا روی سیم کشی مناسب تمرکز کنید

یک استراتژی سیم‌کشی هوشمند به کاهش قطعی‌ها، افزایش سرعت عیب‌یابی، سهولت در افزودن تجهیزات جدید و موارد دیگر کمک می‌کند. علاوه بر آن، بدون یک برنامه سیم کشی خوب، یک  data centerمی‌تواند خیلی سریع به یک آشفتگی بزرگ تبدیل شود. همچنین ده‌ها یا حتی صدها کابل باید از رک‌های سرور وارد و خارج شوند، بنابراین اطمینان از اجرای صحیح آن‌ها برای جلوگیری از این که گره بخورند مهم است.

 

کابل کشی data center

با افزایش تصاعدی جریان dataها، فضای دیتاسنتر و کارایی به فاکتورهای برتر برای مشاغل تبدیل شده است. تمام طراحی های سخت افزاری و کابل کشی باید ماژولار و مقیاس پذیر باشند، از فضا استفاده بهینه کنند و نگرانی های خنک کننده و مصرف انرژی را در نظر بگیرند.

دوران استفاده از کابل کشی نقطه به نقطه (End to End) و اتصال مستقیم دستگاه ها به یکدیگر گذشته است. این امر به آشفتگی کابل کشی منجر می‌شود. علاوه بر آن، هزینه کابل کشی را برای هر به روزرسانی سخت افزار افزایش می‌دهد. در  data center با تراکم بالای امروزی، یک سیستم کابل‌کشی دارای ساختار و  طراحی خوب، زمان، مقیاس‌پذیری و بازگشت سرمایه شما را افزایش می‌دهد. همچنین به طور همزمان هزینه‌های عملیاتی شما را نیز کاهش می‌دهد.

data center cabling

سیستم کابل کشی نقطه به نقطه (End to End)

یک سیستم کابل کشی نقطه به نقطه از اتصالات مستقیم یا “Home Run” تشکیل می‌شود. کابل های جامپر برای اتصال مستقیم یک دستگاه، مانند سوئیچ، سرور یا واحد ذخیره سازی، به دستگاه دیگر استفاده می‌شود. با افزایش تعداد اتصالات در یک  data centerبه دلیل رشد طبیعی، نگهداری سیستم کابل کشی نقطه به نقطه دشوار می‌شود. هر گونه افزودن یا ارتقاء به تجهیزات معمولاً منجر به اجرای کابل دیگری می‌شود که شبکه ای از کابل های حجیم را ایجاد می‌کند که اغلب به آن “کابل کشی اسپاگتی” می‌گویند.

علاوه بر افزایش سردرگمی، یک سیستم کابل کشی نقطه به نقطه مشکلات بالقوه ای مانند کاهش جریان هوا و فشار روی کابل ها را به همراه دارد که بر توان عملیاتی شما تأثیر منفی می‌گذارد. کاهش جریان هوا با سخت‌تر کردن کارکرد دستگاه، عمر سخت‌افزاری را کاهش می‌دهد و در نتیجه مصرف انرژی را در دیتاسنتر افزایش می‌دهد.

 

کابل کشی ساختاریافته data center

یک سیستم کابل کشی  با ساختار مناسب، از یک منطقه توزیع اصلی یا MDA استفاده می‌کند که تمام اتصالات در آن اجرا می‌شوند. همچنین، استاندارد جهانی TIA-942 ،  منطقه توزیع اصلی (MDA) را به عنوان نقطه مرکزی توزیع برای سیستم کابل کشی دارای ساختار مطلوب  data center تعریف می‌کند.

همانطور که گفتیم، MDA منطقه ای است که در آن ادغام و اتصال متقاطع اصلی و سوئیچ ها و روترها انجام می‌شود. همچنین تمام پورت های فعال در یک ناحیه غیرفعال با MDA تکثیر می‌شوند. این بدان معنی است که تجهیزات فعال تحت تأثیر قرار نگرفته یا مختل نمی‌شوند.

structured cabling

چرا باید از این نوع سیستم کابل کشی  استفاده کنید؟

  • حداکثر زمان کار: افزودن سخت افزار جدید زمان بسیار کمتری می‌برد. از آن‌جایی که کابل ها مرتب و منظم نصب شده‌اند، سردرگمی کمتری وجود دارد و به تبع احتمال اینکه کابل اشتباه در حین جابجایی ها، اضافه ها و تغییرات قطع شود کمتر می‌شود.
  • ردپای کاهش یافته: یک سیستم کابل کشی با ساختار مناسب به تکنسین ها اجازه می‌دهد تا از کابل کشی با قطر کمتر استفاده کنند. این امر حجم کلی کابل‌ها را کاهش می‌دهد و شانس مسدود شدن جریان هوا و کابل های خرد شده نیز کمتر می‌شود. طبیعتاً یک سیستم کابل کشی ساخت یافته سازماندهی و برنامه ریزی شده است.
  • افزایش مقیاس پذیری: data centerهای امروزی محیط های پیچیده و متنوعی هستند. یک سیستم کابل کشی با ساختار مطلوب برای مدیریت و پشتیبانی از اتصالات به سخت افزار و امکان رشد شبکه مورد نیاز است. یک سیستم ساختاریافته به دلیل طراحی ماژولار خود امکان مقیاس پذیری را فراهم می‌کند. از آن‌جایی که ردپای از قبل در جای خود قرار دارد، اضافه کردن پچ پنل های اضافی برای ایجاد اتصالات جدید آسانتر خواهد بود.
  • بازگشت سرمایه: چنین سیستم کابل کشی‌ای در طول چندین نسل از سخت افزار دوام خواهد آورد.

 

 با گذشت زمان چه تحولاتی در یک سیستم کابل کشی دارای ساختار اتفاق می‌افتد؟

  • هزینه های عملیاتی سیستم از جمله گرمایش، سرمایش و برق را می‌کاهد.
  • زمان نصب و نگهداری را کاهش می‌دهد. به علاوه، ساختار سیستم کابل کشی امکان تغییرات و ارتقاء کارآمد را فراهم می‌کند.
  • با کاهش زمان مورد نیاز برای جابجایی ها و تغییرات، دسترسی به سیستم شما افزایش می‌یابد.
  • با به حداقل رساندن منابع خرابی، احتمال خطا و خطر قطع ناخواسته کابل کشی، تداوم کسب و کار شما حفظ و تا میزان زیادی تضمین می‌شود.
  • افزایش طول عمر زیرساخت و سهولت ارتقاء با توجه به خاصیت ماژولار بودن و همچنین مقیاس پذیری داخلی این نوع سیستم کابل‌ کشی. این امر باعث می‌شود تا نسبت به سیستم کابل کشی نقطه به نقطه مقرون به صرفه تر باشد.

 

data center

جمع‌بندی

در نتیجه‌ی گرایش‌های مصرف‌کننده و نوآوری‌های فن‌آوری، از جمله هوش مصنوعی، واقعیت افزوده و اینترنت اشیا، در صنعت دیتاسنتر رشد پایداری را تجربه می‌کنیم. یک زیرساخت کابل‌کشی data center که به خوبی برنامه‌ریزی شده است، می‌تواند نیازهای متغیر آن را برای پشتیبانی از روندهای جدید برآورده کند. به علاوه می‌تواند شما را در چندین بار ارتقای سیستم با چندین نسل افزایش نرخ داده پروتکل یاری رساند.

اگر در حال تاسیس یک دیتاسنتر سازمانی با مقیاس بزرگ یا کوچک و یا مبتنی بر ابر هستید، زیرساخت شما باید قابلیت اطمینان، مدیریت پذیری، مقیاس پذیری و انعطاف پذیری را مورد توجه قرار دهد. توجه کنید که بدون یک طرح کابل کشی فیبر نوری منعطف که بتواند به راحتی حرکات، افزودن ها و تغییرات رایج (MAC) را در خود جای دهد، رشد شبکه شما محدود خواهد شد.

هنگام ارتقاء و یا طراحی زیرساخت کابل کشی، در نظر گرفتن فرصت ها برای تجهیزات مناسب بسیار مهم است. برای مدیران  data centerمهم است که بفهمند چه راه حل های کابل کشی برای مشتریان و فناوری‌های آن‌ها مناسب است تا زیرساخت ها و انتظارات را به بهترین شکل مدیریت کنند.

در نهایت، با توجه به نگرانی‌های فزاینده پیرامون مسائل عرضه جهانی در فضای مخابراتی، شما به عنوان یک مدیر  data centerباید به دنبال روابط مستقیم با تولیدکننده باشید. با انجام این کار، می‌توانید سفارش‌ها را تسریع کنید، به‌روزرسانی‌های تحویل بی‌درنگ ارائه کنید.

علاوه بر آن، هم شما و هم اپراتو‌رها می‌توانید با مشتریان خود برای پیاده‌سازی راه‌حل‌های ساختار کابل ‌کشی مناسب که نیازهای امروز و آینده شما را برآورده می‌کند، همکاری کنید.

پرساتک اینجاست تا به شما کمک کند ابزارها، منابع و پشتیبانی را برای توانمندسازی کسب‌وکارتان از طریق یک شبکه دیتاسنتر آماده، قابل اعتماد، ایمن و مقرون به صرفه در اختیار داشته باشید.