این روزها، جذب مشتریان برای هر کسب و کاری آسان نیست. علاوه بر آن، هنگامی که آن‌ها را پیدا کردید، چالش دیگری وجود دارد؛ ایجاد و حفظ روابط قوی با مشتریان!!! از طرفی، این روزها، به نظر می‌رسد که هر هفته یک برنامه یا ابزار جدید وجود دارد که نوید می‌دهد کسب و کارها و نمایندگان فروش آنها سازنده تر، کارآمدتر و موثرتر شوند. اگرچه ثابت شده است که برخی از فناوری‌ها مفیدتر از سایرین هستند، یکی از فناوری‌های فروش که در اینجا باقی مانده است، نرم‌افزار مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) است.

همانطور که می‌دانید برای هر تجارتی، مشتریان اهمیت زیادی دارند، زیرا هیچ کسب و کاری بدون پایگاه مشتری خود وجود ندارد. البته توجه داشته باشید که نحوه مدیریت پایگاه داده مشتریان توسط یک شرکت تعیین کننده موفقیت تجاری آن خواهد بود.

 

نرم افزار CRM  (Customer Relationship Management) به شما کمک می‌کند ارتباطات خود را متمرکز، بهینه و ساده کنید. هرچه مشتریان خود را بهتر بشناسید، به تبع روابط شما با آن‌ها قوی تر خواهد بود. یک سیستم CRM که به درستی مستقر شده باشد قطعا برای کسب و کار شما بسیار مفید خواهد بود چرا که تمام تعاملات و ارتباطاتی که نمایندگان شما با مشتریان بالقوه و مشتریان دارند را ردیابی و مدیریت می‌کند.

CRM benefits

مزایای نرم افزار CRM

طبیعتا ابزارهای CRM می‌توانند به شما در شناسایی، درک و کمک به مشتریانتان کمک کنند. برخی از مزایای قابل توجه استفاده از CRM در تجارت عبارتند از:

 1. شناخت بهتر مشتریان
 2. بهبود روابط با مشتری
 3. کمک به به درک نیازهای مشتری شما
 4. حفظ مشتری را افزایش می‌دهد
 5. توسعه فروش خود را افزایش دهید
 6. به مقیاس کسب و کار کمک می‌کند
 7. قابلیت گزارش و تحلیل بهتری به همراه دارد
 8. بهره وری را افزایش می‌دهد
 9. همکاری تیمی را بهبود می‌بخشد
 10. کارایی را افزایش می‌دهد
 11. ارتباطات داخلی را تسریع می‌کند
 12. تصمیمات تجاری هوشمندانه تر را تشویق می‌کند
 13. حفظ حریم خصوصی داده ها و تضمین امنیت را ارائه می‌دهد
 14. هزینه های شما را کاهش می‌دهد

همچنین ممکن است بتوانید از مزایای مالی CRM ها بهره مند شوید. به عنوان نمونه :

 • افزایش فروش با پیش بینی نیازهای مشتری بر اساس روندهای تاریخی
 • فروش متقابل محصولات با پیشنهاد جایگزین ها یا پیشرفت ها
 • شناسایی کنید که کدام یک از مشتریان شما سودآور هستند و کدام یک سودآوری چندانی به همراه ندارند

advantages of CRMدلایل دیگر نیاز به سیستم CRM

اکثر نرم افزارهای CRM می‌توانند با ابزارهای دیگر، به عنوان مثال، سیستم های اتوماسیون بازاریابی، یکپارچه شوند. این قابلیت می‌تواند به شما کمک کند:

 • ارتباطات بازاریابی را با توجه به نیازهای خاص مشتری هدف قرار دهید
 • پایگاه مشتری خود را تقسیم بندی کنید و بازاریابی خود را به گروه ها یا افراد اختصاص دهید

 

 

در نهایت، یک سیستم CRM می‌تواند به شما کمک کند:

 • یک پایگاه داده متمرکز در سراسر سازمان فروش خود نگهداری کنید
 • تمام ارتباطات و تعاملات با مشتریان بالقوه را مدیریت کنید
 • دادنه ها به صورت خودکار وارد سیستم شوند
 • پیش بینی عملکرد فروش خود را به صورت خودکار انجام دهید
 • فرآیندهای فروش خود را در طول زمان گسترش دهید
 • اطمینان حاصل کنید که ارتباطات تیمی تسهیل شده است
 • همانطور که شرکت شما رشد می‌کند همان نرم افزار را حفظ کنید
 • وظایف اداری را کارآمدتر کنید
 • اطلاعات تماس را ساماندهی کنید
 • مشتریان بخش‌های مختلف را به درستی تقسیم بندی کنید
 • گزارش فروش ایجاد کنید
 • شهرت خوب خود را در بازار حفظ کنید
 • هزینه های مرتبط با پشتیبانی و خدمات رسانی به مشتریان را کاهش دهید

 

CRM benefitsارتباط با مشتری به عنوان یک اولویت تجاری محسوب می‌شود!!!

اکنون پرسشی که باید به آن پاسخ دهید این است که چرا باید روی یک CRM با کیفیت سرمایه گذاری کنید؟

باید این مسئله را درک کنید که مشتری چیزی بیش از یک فرصت فروش است!!!

شما می‌توانید شگفت انگیزترین محصول را برای ارائه داشته باشید، اما اگر نتوانید با مشتریان خود درست رفتار کنید، چیزی را نخواهید فروخت!

به همین دلیل است که ایجاد روابط خوب با مشتریان، اولویت شماره یک هر کسب و کار است!

نکته اصلی این است که اگر شما دارای یک کسب و کار کوچک و یا متوسطید که به دنبال بهینه سازی، متمرکز کردن و ساده کردن فرآیند ارتباطی خود هستید، سرمایه گذاری در یک CRM با کیفیت،  به شما کمک می‌کند تا رشد کنید.  همچنین در بلندمدت در هزینه خود صرفه جویی خواهید کرد. این امر به شما کمک می‌کند تا از طریق رفتار با هر یک از مشتریانتان به صورت جداگانه، فراموش نکردن آن‌ها و حضور در زمانی که آن‌ها به شما نیاز دارند، روابط عالی با آن‌ها را حفظ کنید.

 

 

چه شرکت هایی می‌توانند از CRM بهره ببرند؟

از آنجایی که نرم افزار CRM  میزان قابل توجه‌ای از مزایا را به ارمغان می‌آورد، بسیاری از کسب و کارها و تیم ها می‌توانند از آن بهره مند شوند.

مشاغل در هر اندازه، از فریلنسرهای انفرادی گرفته تا شرکت های سطح سازمانی، می‌توانند از فناوری CRM به طور موثر استفاده کنند. از این گذشته، کارکردهای کلیدی CRM عبارتند از سازماندهی، مدیریت متمرکز وظایف، اتوماسیون بازاریابی و ارتباطات که برای موفقیت هر کسب و کاری مهم هستند.

بسیاری از انواع کسب‌وکارها در صنایع مختلف به سرعت در حال رشد هستند که خدمات مشتریان آن‌ها با مشکل مواجه است. برخی دیگر راه روشن و تعریف شده ای برای پیگیری فرآیند فروش محصولات و خدمات خود ندارند. علاوه بر این‌ها شناسایی و به دست آوردن مشتریان برای کسب و کارهای کوچک چالش برانگیز است. یک CRM می‌تواند راه حلی برای این چالش ها و بسیاری دیگر باشد. اگر کسب و کار شما نیاز به ایجاد روابط بهتر با مشتریان، مدیریت تعاملات با مشتری و بهبود فروش داشته باشد، از CRM سود خواهید برد.

 

البته، برخی از کسب و کارها از استفاده از CRM بیشتر از دیگران سود می برند:

 

۱-مشاغل با تیم فروش اختصاصی

اگر یک تیم فروش دارید، یک CRM برای کمک به مدیریت مخاطبین و روابط با مشتری حیاتی است. یک CRM حتی می‌تواند با استفاده از اطلاعات مشتری، نشان دادن روندها و زمینه‌های کلیدی که در آن می‌توانید استراتژی‌های خود را بهبود ببخشید، و خودکارسازی وظایف کوچک برای نمایندگان فروش، به شما در بهبود و رشد فرآیندهای فروش کمک کند.

 

۲-مشاغل با تیم بازاریابی

CRM و بازاریابی دست به دست هم می‌دهند. داده های CRM می‌تواند به تیم بازاریابی شما در شناسایی، جذب، پرورش و تبدیل سرنخ ها کمک کند. ردیابی تعاملات مشتری و فروشنده؛ نظارت بر چرخه فروش و موارد دیگر… همه اینها می‌تواند یک تجربه مشتری بهتر برای شما ایجاد کند.

 

۳-کسب و کارهایی که به دنبال افزایش کارایی خود هستند

از آنجایی که CRMها فرآیندهایی مانند سازماندهی تماس و ارتباطات را خودکار می‌کنند، نرم افزار می‌تواند به طور قابل توجهی سرعت فرآیندها و وظایف روزمره را برای کل تیم شما افزایش دهد. یک CRM همچنین می‌تواند خطاها را کاهش دهد و اطمینان حاصل کند که همه ارتباطات در زمان مناسب به افراد مناسب ارسال می شود.

 

کلام آخر

اگر عاشق ساختار و سازمان هستید، از این نرم افزار برای تجارت خود بهره ببرید زیرا که می تواند همه چیز مربوط به مدیریت روابط با مشتری شما، اطلاعات، یادداشت ها، معیارها و موارد دیگر را در یک مکان نگه دارد. همچنین CRM از طرق مختلف به کسب و کار شما سود خواهد رساند چرا که باتوجه به مزایای متعددی که دارد قطعا نقش کلیدی در بهبود روند تجارت شما خواهد داشت.

 

و اما، هم اکنون وقت آن است که فکر کنید که چگونه می توانید بهره‌گیری از نرم افزار CRM را در بین نمایندگان شعبات خود بهبود بخشید؟ چطور می‌توانید سیستمی را پیاده سازی کنید تا به شما کمک کند تا فروش محصولات خود را افزایش دهید و تأثیر مثبتی بر سودآوری تجارتتان به ارمغان بیاورد؟

منتظر نمانید تا کسب و کار شما آنقدر رشد کند که نتوانید آن را مدیریت کنید. CRM راه حلی است که می تواند و در هر مرحله به تجارت شما کمک کند. اگر کسب و کار شما برای رسیدن به اهداف تجاری خود جدی است، هیچ زمانی مناسب‌تر از زمان حال برای استفاده از نرم‌افزار CRM وجود ندارد.

 

آیا مشتاقید تا این نرم‌افزار  روند مدیریت کسب‌وکارتان را آسانتر کند؟ ما در پرساتک آماده‌ایم تا در این امر شما را یاری دهیم. اگر به مشاوره نیاز دارید با ما تماس بگیرید. متخصصان ما در هر ساعت از شبانه روز آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستند.