مقدمه

پشتیبانی شبکه ، به مجموعه خدماتی که در زمینه حفظ و نگهداری شبکه و از بین بردن مشکلات شبکه های کامپیوتری انجام می شود،  اطلاق می گردد. این مشکلات ممکن است بر روی سخت افزار و یا نرم افزار شبکه به وجود آید.

با گسترش استفاده سازمان ها از فناوری شبکه های کامپیوتری ، حفظ و نگهداری سیستم های کامپیوتری و تجهیزات شبکه از مشکلات و دغدغه های کسب و کارها به شمار می رود. بسیاری از کسب و کارهای کوچک ، دانش برطرف کردن مشکلات شبکه ای خود را ندارند ، از طرفی هزینه استخدام نیروی متخصص و ماهر در این زمینه هم برای همه کسب و کارهای کوچک مقرون به صرفه نیست. از طرفی شرکت هایی در زمینه خدمات IT و پشتیبانی شبکه فعالیت می کنند که به صورت قراردادی و یا با مدت زمان مشخص حاضر به همکاری با کسب و کارها هستند ، که می توانند بیشتر مشکلات سازمان ها در این زمینه را برطرف کنند.

از نشانه های نیاز کسب و کار شما به خدمات پشتیبانی

نشانه های زیادی وجود دارد که مشخص می کند کسب وکار شما به پشتیبانی نیاز دارد یا خیر ، برخی از این موارد در نکات زیر بیان شده است:

 • زمانی که احساس می کنید مشکلات شبکه ، روی کارمندان شما فشار زیادی آورده و بهره وری آنها را کاهش داده است.
 • کارکنان پشتیبان شما مهارت لازم برای مدیریت و پشتیبانی شبکه را ندارند و رضایت شما را با ارائه راه حل در زمان بروز مشکل جلب نمی کنند.
 • تاخیر زمانی زیاد در هنگام ذخیره سازی ، بازیابی یا انتقال اطلاعات درون شبکه سازمانتان وجود داشته باشد.
 • هنگامی که کسب و کار شما بسیار سریعتر از شبکه سازمانیتان رشد کرده باشد ، نیاز به نیروی متخصص برای ارتقاء شبکه خود دارید.
 • Packet loss به معنی از دست دادن بسته ها ، زمانی که در حال انتقال اطلاعات و یا داده ها در بستر شبکه هستید به دلیل مشکلاتی مانند تراکم یا خطای انتقال ، اطلاعات به مقصد خود نمی رسند.

با بررسی این نشانه ها می توانید در یابید آیا کسب و کار شما نیاز به پشتیبانی شبکه دارد یا خیر.

به کار گیری نیروی با مهارت کم برای پشتیبانی

بسیاری از کسب و کارهای کوچک ، پشتیبانی و انجام امور مربوط به شبکه را به شخصی با مهارت پایین در حوزه فناوری اطلاعات می سپارند. این مسئله از جهتی مقرون به صرفه است ، ولی مشکلات پنهان دیگری دارد.  مثلا ممکن است شبکه شما به مشکل حاد بخورد و شخصی که وظیفه پشتیبانی از شبکه شما را دارد ، توان رفع این مشکل را نداشته باشد. در نتیجه شبکه سازمان شما از کار خواهد افتاد و شما به دلیل نداشتن زمان کافی برای انتخاب بهترین شرکت برای پشتیبانی ، به اولین گزینه خود اعتماد می کنید. این اعتماد می تواند به ضرر شما باشد و خود باعث یک ضرر مازاد برای کسب و کار شما گردد.

 

 

 

به كار گيري نيروي حرفه اي و متخصص تمام وقت:

از معايب اين روش نيز ميتوان به موارد ذيل اشاره كرد:

 • تمركز نيروي متخصص بر روي سرورها، سرويس ها و شبكه بوده و تمايلي به رفع عيب كلاينت ها و عيوب پايين دستي نداشته و شما با صرف هزينه بالا عملاً در قسمت كلاينت ها دچار مشكل خواهيد بود.
 • نيروي متخصص معمولاً روي يك يا چند سرويس خاص مسلط بوده و در بقيه سرويس ها و تخصص ها مهارت چنداني ندارد، هر چند احتمالاً با اين سرويس ها در سطحي آشنايي دارد كه نيازهاي ابتدايي و اوليه و سطحي را پوشش داده ولي به محض بروز اختلال يا مشكلي جدي در اين سرويس ها، ديگر قادر به رفع عيوب مربوطه نخواهد بود.

سازمان هایی که می توانند از این خدمت استفاده کنند

 • کسب و کارهایی که تعداد نفرات آنها بیش از پنج نفر است و یک شبکه داخلی اختصاصی دارند .
 • شرکتی که نماینده یک برند خارجی است ، قطعاً طرف خارجی استانداردهای خاص خود را دارد ، که حفاظت از اطلاعات و امنیت شبکه از این استانداردهاست.
 • تیم پشتیبانی ما می تواند راهکار مناسب با کسب و کار شما را ارائه دهد.

مزایای استفاده از پشتیبان شبکه برون سازمانی

در قراردادهاي پشتيباني شبكه و برونسپاري آن به شركت هاي پشتيباني شبكه، متخصصين از حوزه هاي مختلف با دانش هاي مورد نياز شما با حداقل قيمت به شما سرويس دهي مي نمايند، در چنين شرايطي با توجه به نيازهاي سازمان شما قراردادهاي پشتيباني منعقد مي گردد.

از ديگر مزایای برون سپاری این بخش به یک شرکت متخصص ، می توان موارد زیر را نام برد:

 • صرفه جویی در زمان : سایر کارکنان می توانند روی کار خود تمرکز کنند و زمان بهره وری از کارکنان بیشتر می شود.
 • صرفه جویی در هزینه : می توانید با توجه به نیازهای سازمانتان پشتیبانی انعطاف پذیری را انتخاب کنید.
 • مهارت تخصصی : با تخصص نیروهای ما مشکلات کسب و کار شما با سرعت بالا و کمترین اختلال برطرف خواهد شد.
 • پشتیبانی دائمی شبکه : می توانید از مزایای پشتیبانی دائمی حتی در زمان های غیر اداری هم استفاده کنید.

چگونه شرکت پشتیبانی مناسب کسب و کار خود را انتخاب کنیم

با توجه به فاکتورهای زیر می توانید شرکت مناسب خود را انتخاب کنید و توانایی شرکت پشتیبان را تا حد مطلوبی ارزیابی نمایید.

به روز بودن

به شرکتی اعتماد کنید که در حوزه آموزش کارکنانش فعال است . زیرا فناوری اطلاعات و تکنولوژی های شبکه به سرعت در حال رشد است . اگر شرکت پشتبان شما کارکنانی با مهارت به روز داشته باشد، تکنولوژی های جدید را در سازمان شما پیاده سازی می کند و شما می توانید از این تکنولوژی ها بهره مند شوید.

توانایی پشتیبانی ۲۴ ساعته

بیشتر شرکت ها در ایران به همان پشتیبانی همه روزه در طول روز بسنده می کنند، ولی داشتن توانایی پشتیبانی ۲۴ ساعته میتواند از ویژگی ها و معیار های ما برای انتخاب شرکت پشتیبان باشد.

تنظیم قرارداد طبق نیاز مشتری

شما می توانید با توجه به نیازهای سازمانتان مولفه هایی را در قرارداد تغییر دهید.

 

نتیجه گیری

با توجه به توضیحات داده شده شما می توانید سازمان خود را نیاز سنجی کنید . به علاوه مزایای استفاده از پشتیبان شبکه برون سازمانی را برای شما بیان کردیم . امیدواریم توانسته باشیم به شما در انتخاب درست یاری رسانده باشیم . در زمینه پشتیبانی از شبکه سازمان شما به متخصصین ما اعتماد کنید.