در دنیای امروز، که تقریباً هر نوع و اندازه کسب‌وکاری می‌تواند قربانی حملات سایبری شود، محافظت از کسب‌وکار شما در برابر چنین حملاتی بسیار مهم است. یک رخنه بسته به نوع و اندازه ممکن است میلیون‌ها ضرر برای سازمان در درآمد، شهرت برند و بهره‌وری و غیره به همراه داشته باشد. اگرچه هر روز که می‌گذرد، مهندسان امنیتی به شدت پیشرفت می‌کنند و تلاش مستمری برای بهبود امنیت سایبری انجام می‌دهند، اما دفاع همچنان در سمت ضعیف‌تر قرار دارد. از طرفی هر کسب و کاری برای محافظت از خود در برابر تهدیدات نیاز به نوعی امنیت دارد. یک از این انواع ابزارهای امنیتی مورد استفاده SIEM است.

علاوه بر آن، اتهامات امنیت سایبری باری را بر روی تجارت شما ایجاد می‌کند. با همه این‌ها نیازی نیست که کارکنان امنیت سایبری را استخدام کنید و دستمزد بالایی به آن‌ها بدهید. اکنون دنیای مدرن و به سرعت در حال تغییر است، شما باید توجه ویژه ای به کسب و کار خود داشته باشید. بدون استخدام کارکنان گران امنیت سایبری، می‌توانید SIEM ما را به عنوان یک سرویس امتحان کنید زیرا مقرون به صرفه و قابل اعتماد است.

اما در وهله اول ، برای همه شما مهم است که بدانید چرا به SIEM نیاز دارید!!! در ادامه در مورد این که چرا به SIEM نیاز دارید صحبت می‌کنیم.

SIEM

بیایید با موضوع خود در مورد اینکه چرا به SIEM نیاز دارید شروع کنیم:

 

نگاهی اجمالی بر این فناوری

SIEM مخفف اطلاعات امنیتی و مدیریت رویداد است. به وضوح می‌بینید که بخش فناوری اطلاعات و دنیای فناوری روز به روز افزایش می‌یابد و نکته اصلی این است که آن‌ها روز به روز پیچیده تر می‌شوند. بنابراین، برای همه شما بسیار مهم است که از تجارت خود در برابر تهدیدات منتشر شده در بازار محافظت کنید. از این رو نیازهای SIEM نیز روز به روز افزایش می‌یابد و همچنین امنیت SIEM روز به روز قدرتمندتر و بهتر می‌شود.

اطلاعات امنیتی و نرم افزار مدیریت رویداد (SIEM) به متخصصان امنیتی بینش و سابقه فعالیت های موجود در محیط IT آن‌ها را می‌دهد. این  نرم‌افزار شامل گروهی از فناوری‌های پیچیده است که با هم، دید متمرکزی را در زیرساخت شبکه ارائه می‌کنند. SIEM تجزیه و تحلیل داده ها، همبستگی رویداد، تجمیع و گزارش، و همچنین مدیریت گزارش را ارائه می‌دهد. در حالی که این فناوری بیش از یک دهه است که وجود دارد، به یک جزء حیاتی از یک استراتژی امنیتی جامع در محیط تهدید امروزی تبدیل شده است.

 

۵ دلیل برای اینکه چرا به SIEM نیاز دارید؟

 

  1. رعایت مقررات

هر کسب و کاری از قوانین و مقرراتی برای بقای طولانی مدت در بازار پیروی می‌کند. اما رسیدگی به آن‌ها برای هر رویه امنیتی بسیار دشوار است. فقط SIEM می‌تواند به راحتی مستقیم یا غیرمستقیم آن‌ها را مدیریت کند. همچنین استفاده از آن در صنایع تحت نظارت بسیار رایج است. شکست در ممیزی انطباق نه تنها می‌تواند به معنای از دست دادن کسب و کار باشد، بلکه جریمه های سنگینی نیز به همراه دارد.

شرکت‌ها از SIEM برای محافظت از حساس‌ترین داده‌های خود و ایجاد مدرکی مبنی بر انجام این کار استفاده می‌کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد الزامات انطباق را برآورده کنند.

یک سرور SIEM تنها داده های گزارش را از منابع بسیاری دریافت می‌کند و می‌تواند یک گزارش ایجاد کند که به همه رویدادهای امنیتی ثبت شده مربوطه در بین این منابع رسیدگی می‌کند. اکثر گزارش‌های انطباق به قابلیت ثبت متمرکز قوی نیاز دارند، و بدون SIEM، یک سازمان باید وظیفه کار فشرده بازیابی داده‌های گزارش را به صورت جداگانه از هر منبع بر عهده بگیرد. اگر با سیستم‌عامل‌ها، برنامه‌ها و سایر نرم‌افزارهایی که رویدادهای امنیتی شما را ثبت می‌کنند سروکار دارید، این کار می‌تواند فوق‌العاده دشوار و پرهزینه باشد.

 

 

  1. پشتیبانی عملیات

به همان نسبت که اندازه کسب و کار شما روز به روز افزایش می‌یابد؛ پیچیدگی در مورد امنیت کسب و کارنیز بیشتر و بیشتر می‌شود. عملیات های متعددی در سازمان هایی مانند NOC و SOC انجام می‌شود. آن‌ها داده ها و جزئیات را برای فرآیندهای بعدی به یکدیگر منتقل می کنند اما وقتی هر تهدید یا خطایی رخ می‌دهد، همه تحت تاثیر آن قرار خواهد گرفت. از طرفی وقتی از SIEM استفاده می‌کنید، این نرم‌افزار تمام داده های شما را از منابع مختلف جمع آوری می‌کند و در یک مکان آن‌ها را ذخیره می‌کند. در نهایت داده ها توسط تیمی از متخصصان اسکن و مدیریت می‌شود.

 

  1. تشخیص تهدید روز صفر

هر روزه فناوری‌های جدید برای امنیت کشف می‌شوند و هدفشان صرفاً خدمت به شماست تا نگران امنیت کسب‌وکارتان نباشید. اجازه دهید به شما بگوییم که بسیاری از راه حل های موجود در بازار، ما را به تشخیص تهدید روز صفر مجهز نمی‌کنند. اما یک راه حل SIEM تکنیک سیستم تشخیص تهدید صفر را در اختیار شما قرار می‌دهد. برای ایمنی و امنیت کسب و کار خود به راحتی می‌توانید به یک SIEM اعتماد کنید.

SIEM TECH

  1. تشخیص حادثه

SIEM تشخیص حوادثی را که خیلی مورد توجه قرار نمی گیرند را امکان پذیر می‌کند. این فناوری نه تنها می‌تواند رویدادهای امنیتی را ثبت کند، بلکه توانایی تجزیه و تحلیل ورودی‌های گزارش را برای شناسایی نشانه‌های فعالیت مخرب دارد و با جمع‌آوری رویدادها از همه منابع در سراسر شبکه، یک SIEM می‌تواند مجموعه رویدادها را بازسازی کند تا مشخص کند ماهیت حمله چیست و آیا موفقیت آمیز بوده است یا خیر.

در حالی که یک SIEM نمی‌تواند مستقیماً یک حمله را متوقف کند، می‌تواند با سایر کنترل های امنیتی شبکه مانند فایروال ها ارتباط برقرار کند و آن‌ها را هدایت کند تا تنظیمات خود را تغییر دهند تا فعالیت مخرب را مسدود کنند. همچنین یک سازمان می‌تواند انتخاب کند که SIEM از منابع خارجی قابل اعتماد تغذیه‌های اطلاعاتی تهدید را مصرف کند. اگر SIEM هر گونه فعالیتی را شناسایی کند که شامل یک تهدید شناخته شده است، سپس می‌تواند اقداماتی را برای پایان دادن به آن اتصالات یا تعاملات انجام دهد تا به طور فعال از وقوع یک حمله در وهله اول جلوگیری کند.

 

 

۵٫مدیریت کارآمد حوادث سایبری

یک راه حل SIEM می‌تواند کارایی رسیدگی به حوادث را به میزان قابل توجهی افزایش دهد و در زمان و منابع متخصصان امنیتی شما صرفه جویی کند. مدیریت کارآمدتر حادثه در نهایت مهار حادثه را سرعت می‌بخشد، بنابراین میزان آسیبی که بسیاری از حوادث ایجاد می‌کنند را کاهش می‌دهد. یک SIEM کارایی را با موارد زیر بهبود می‌بخشد:

  • به یک متخصص امنیتی برای شناسایی سریع مسیر حمله از طریق شبکه مجوز می‌دهد
  • شناسایی سریع همه منابعی که تحت تأثیر یک حمله خاص قرار گرفته اند را فعال می‌کند
  • مکانیسم های خودکار برای توقف حملاتی که هنوز در حال انجام هستند ارائه می‌کند

 

۶٫جرم شناسی سایبری

همانطور که می‌دانید تحقیقات قضایی در حوزه جرم‌شناسی سایبری یک فرآیند طولانی مدت است. همچنین این تحقیق داده‌های قدیمی کسب و کار را برای حل هر نوع پرونده ای در مورد تجارت شما می‌طلبد. امنیت کسب و کارهای معمولی قدرت کافی برای مدیریت داده های زیادی را در ذخیره سازی خود ندارد و اگر ذخیره شده باشد قابل پذیرش در مراجع قضایی نیستند. اما SIEM یک گزینه ذخیره سازی داده بزرگ را در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توانید برای ذخیره داده های کسب و کار خود از آن استفاده کنید. از طرفی این گزینه در فرم خوبی است تا بتوانید آن را به خوبی به دیگران نشان دهید.

توجه کنید که داده‌های لاگ، نشان دهنده اثر انگشت دیجیتال تمام فعالیت‌هایی است که در زیرساخت سازمان شما رخ داده است. شما می‌توانید آن را برای تشخیص امنیت، عملیات و سایر مشکلات موجود به کار ببرید. اما توجه داشته باشید که یک فناوری SIEM این ظرفیت را دارد که نظارت بر گزارش، تشخیص الگو و جرم شناسی سایبری را به صورت خودکار انجام دهد.

SIEM

امیدواریم اکنون نیاز SIEM برای شما به طور کاملا شفاف آشکار شده باشد. در حال حاضر، امنیت SIEM از هر نوع امنیت دیگری پیشرفته تر است.

اگر می‌خواهید جزئیات بیشتری در مورد همه این موارد داشته باشید، با پرساتک تماس بگیرید، ما می‌توانیم به شما کمک کنیم.