در دنیای دیجیتال امروزی، میزان بهره‌وری از فناوری‌های نوین به شرکت شما یک مزیت رقابتی در مقایسه با سایر رقبای تجاری می‌دهد. با این حال، اگر یک زیرساخت فناوری، ضعیف طراحی شده باشد، می‌تواند اساسا یک معضل باشد تا یک مزیت. این امر به ویژه در مورد شبکه های بی‌سیم (wireless network) صادق است لذا شما نیازمند یک گروه متخصص برای طراحی اصولی زیرساخت شبکه خود (سیمی یا بی سیم) هستید.

تعداد بسیار زیاد دستگاه‌های تلفن همراهی را که کارکنان و مشتریان شما در هر روز به مکان‌های مرتبط با کسب‌وکار شما وارد می‌کنند، در نظر بگیرید. همه یک گوشی هوشمند دارند. بسیاری از مردم یک کامپیوتر نوت بوک، تبلت یا ساعت هوشمند نیز دارند. به علاوه در بسیاری از شرکت‌ها یا سازمان‌ها، بلندگوهای هوشمند با قابلیت WiFi، تلفن‌های Voice over IP، دوربین‌ها و مجموعه‌ای از دستگاه‌های مجهز به اینترنت اشیا (اینترنت اشیا) را نیز خواهید یافت.

wireless networking

بنابراین با توجه به اینکه شبکه wireless قابل اعتماد در حال حاضر به اندازه برق شهری، آب جاری و خدمات پزشکی مهم است، شرکت شما باید در مورد طراحی شبکه بی‌سیم خود به چه چیزی فکر کند؟

بسیار واضح است که سرمایه گذاری روی پوشش مناسب شبکه‌های بی‌سیم در کسب وکار شما یک نکته جدی است. این امر می‌تواند بر عملکرد آینده آن تأثیر مستقیم بگذارد.

در واقع، شبکه‌های بی‌سیم فقط تجارب بین مشاغل و مشتریان را بهبود نمی‌بخشند. بلکه می‌توانند با ساده‌سازی ارتباطات، ارائه ابزارهای افزایش بهره‌وری و امکان برقراری ارتباط بهتر بین همکاران و همکاران، قابلیت‌های داخلی دفتر شما را نیز افزایش دهد.

wireless network  

مزایای شبکه های بی‌سیم (wireless)

افزایش بهره وری و همکاری

هر دقیقه در کسب و کار شما اهمیت دارد و یک شبکه wireless ابزاری قدرتمند برای افزایش بهره وری و ترویج اشتراک گذاری اطلاعات است. با دسترسی غیرقابل اتصال به اسناد، ایمیل‌ها، برنامه‌ها و سایر منابع، کارمندان می‌توانند در جایی که نیاز دارند پرسه بزنند و همچنان به منابع مورد نیاز برای انجام کار خود دسترسی داشته باشند. به عنوان مثال، فروشندگان می‌توانند از راه دور سطح سهام و قیمت ها را در حین تماس‌های فروش بررسی کنند.

یا به عنوان نمونه، کارمندان برای ارسال ایمیل، جستجوی محتوای آنلاین یا شرکت در جلسات آنلاین به شبکه بی‌سیم تجاری وابسته هستند. این امر موجب افزایش همکاری میان آن‌ها خواهد شد زیرا می‌توانند به راحتی حتی از طریق تلفن‌های هوشمند خود به شبکه متصل شوند. جدا از آن می‌توانند در هر مکانی جمع شوند و دور از محیط کاری نیز به انجام وظیفه خود بپردازند.

 

دسترسی و در دسترس بودن

از آن‌جایی که فناوری بی‌سیم به کاربران امکان می‌دهد در حین حرکت با هم ارتباط برقرار کند، به ندرت از دسترس کارفرما خارج می‌شوند.

در واقع با این کار دسترسی به شبکه را در سراسر سازمان خود فراهم می‌کنید، حتی در مناطقی که دسترسی به آنها با شبکه سیمی چالش برانگیز بوده است. علاوه بر آن، برای دسترسی به شبکه های اداری به کابل یا آداپتور اضافی نیاز ندارید.

 

انعطاف پذیری

کاربران متصل به یک شبکه بی‌سیم می‌توانند در حین جابجایی از مکانی به مکان دیگر، وابستگی تقریباً ثابتی را با شبکه مورد نظر خود حفظ کنند. برای یک کسب وکار، این بدان معناست که یک کارمند به طور بالقوه می‌تواند بهره‌ وری بیشتری داشته باشد زیرا کار او می‌تواند از هر مکان مناسبی انجام شود. این امر می‌تواند منجر به سبک‌های جدیدی از کار شود، مانند کار در منزل (دورکاری)

 

صرفه جویی در هزینه

استفاده از شبکه wireless به جای شبکه سیمی مقرون به صرفه‌تر است زیرا هزینه صرف شده برای کابل کشی و هزینه کار نصب تجهیزات این نوع شبکه‌ها به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. هنگامی که شبکه بی‌سیم تجاری در محل قرار می‌گیرد، هزینه تعمیر و نگهداری نیز به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد.

 

استقرار آسان

استقرار یک شبکه بی‌سیم خیلی پیچیده نیست زیرا فقط به یک نقطه دسترسی واحد (Access Point) نیاز دارد. از سوی دیگر، راه‌اندازی اولیه یک شبکه سیمی با پیچیدگی و هزینه اضافی همراه است، زیرا مستلزم استفاده از کابل فیزیکی است. اگر می‌خواهید سیم‌ها را در مناطقی که دسترسی به آن دشوار است، مثلا در داخل یک ساختمان با ارتفاع سقف زیاد اجرا کنید، می‌تواند حتی سخت‌تر یا غیرممکن باشد.

 

فرصت های تازه

شبکه بی‌سیم می‌تواند به شما امکان ارائه محصولات یا خدمات جدید را بدهد. به عنوان مثال، بسیاری از سالن‌های خروج فرودگاه، ایستگاه‌های قطار، هتل‌ها، کافه‌ها و رستوران‌ها، خدمات بی‌سیم «هات اسپات» را تعبیه کرده‌اند تا به کاربران تلفن‌های همراه اجازه دهند در حین سفر، تجهیزات خود را به دفاتر «خانه» خود متصل کنند. شما نیز می‌توانید بسته به سیاست سازمان خود، سیستم مشابه‌ای را تعبیه کنید.

 

 

سهولت توسعه شبکه در آینده

همانطور که احتمالا می‌دانید، شبکه‌های wireless از امواج رادیویی برای اتصال به دستگاه‌های الکترونیکی مختلف استفاده می‌کند. شما به راحتی می‌توانید شبکه بی‌سیم تجاری خود را با استفاده از تجهیزات موجود گسترش دهید. این در حالیست که یک شبکه کابلی به سیم کشی اضافی نیاز دارد. بنابراین، این نوع شبکه می‌تواند هر نوع افزایش ناگهانی در تعداد کاربران را به خوبی پوشش دهد.

 

قابلیت افزودن دسترسی مهمان

بهتر است در حالی که از منابع شبکه خود محافظت می‌کنید، دسترسی ایمن به شبکه را به کاربران مهمان، از جمله مشتریان و شرکای تجاری خود ارائه دهید. دسترسی مهمان نیز یک سرویس ضروری برای بازدیدکنندگان و مشتریان است و قطعا شرکای تجاری یا فروشندگان برای جلسات در محل یا کار پروژه به آن نیاز دارند، به خصوص اگر اتصالات سلولی در دفتر شرکت ضعیف باشد.

به عنوان نمونه، فرض کنید یک مهندسی قصد دارد از یک شرکت معماری بازدید کند. ایشان برای دسترسی از راه دور به طرح‌واره‌های طراحی روی سرور شرکت خود، مجبور نیست به دنبال اتصال سیمی باشد یا به اتصال بی‌سیم سلولی وابسته باشد.

علاوه بر این، مشاغل می‌توانند یک شبکه WiFi مهمان جداگانه برای بازدید از شرکای تجاری و مشتریان راه اندازی کنند. این امر به لطف راه‌اندازی نقاط دسترسی بی‌سیم امکان پذیر است. این نقاط، فناوری چندگانه شناسه مجموعه خدمات (SSID) را ارائه می‌دهد که می‌تواند دو یا چند کانال WiFi ایجاد کند.

امروزه یک کسب‌وکار می‌تواند یک شبکه بی‌سیم امن و یک شبکه بی‌سیم مهمان با دسترسی آزاد را به صورت همزمان برای یک سازمان یا شرکت و… راه‌اندازی کند. این امر از نیاز به افشای رمز عبور شبکه برای افراد خارجی جلوگیری می‌کند که به طور بالقوه امنیت سازمان شما را بهبود می‌بخشد.

a kind of wireless design

جمع‌بندی

فرقی نمی‌کند نوع کسب‌وکاری که مدیر یا مالک آن هستید چیست. مشتریان، بیماران،شرکای تجاری و… غالبا مکان‌هایی با شبکه‌های wireless پرسرعت، ایمن و قابل اعتماد را ترجیح می‌دهند. به این ترتیب، شما نمی توانید راحتی، محبوبیت و اثربخشی پوشش این نوع شبکه را نادیده بگیرید.

و اما …

آیا آماده راه اندازی یا بهبود شبکه بی‌سیم کسب و کار کوچک خود هستید؟ با پرساتک تماس بگیرید و اطلاعات بیشتری در مورد نیازهای کسب‌وکار خود به ما ارائه دهید. متخصصین ما در هرلحظه آماده کمک به شما عزیزان هستند.