علاقه به فناوری های مجازی سازی شبکه (network virtualization) در چند سال گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است. این به این دلیل است که از ظرفیت های سخت افزاری بالای رایانه ها، در بیشتر موارد، به طور کامل استفاده نمی‌شود. طبق آمار، میانگین بار سرور بیش از ۱۵ تا ۲۰ درصد نیست و ویژگی های بسیاری از سیستم های اطلاعاتی اجازه نمی‌دهد که آنها در کنار سایر سیستم ها در یک محیط عملیاتی استفاده شوند. لذا اهمیت روزافزون مجازی‌سازی شبکه بیش از پیش قابل درک است.

به راستی که  یک زیرساخت شبکه به خوبی طراحی شده در هر سازمانی، پایه و اساس هر عملیات تجاری کارآمد است. این زیرساخت باید مقیاس پذیر، قابل اعتماد و انعطاف پذیر باشد تا در سال های آینده به نیازهای شما پاسخ دهد. محیط های شبکه سنتی انعطاف ناپذیر هستند و باید با جایگزین های پیشرفته برای بهبود چابکی جایگزین شوند. مجازی سازی شبکه امکان معرفی چنین شبکه‌ای را فراهم می‌کند که تمام ویژگی های ذکر شده در بالا را در محیط کسب و کار شما در بر می‌گیرد.

 

مفهوم مجازی سازی شبکه (network virtualization)

مجازی‌سازی شبکه (NV)، فرآیند ترکیب منابع شبکه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و عملکرد شبکه در یک نهاد اداری واحد مبتنی بر نرم‌افزار است. NV می‌تواند چندین شبکه فیزیکی را در یک شبکه مجازی مبتنی بر نرم‌افزار ترکیب کند، یا می‌تواند یک شبکه فیزیکی را به شبکه‌های مجازی مجزا و مستقل تقسیم کند.

network virtualization

انواع مجازی سازی شبکه

۲ نوع network virtualization وجود دارد:

 • مجازی سازی شبکه داخلی: برای استفاده از کانتینرهای نرم‌افزاری برای تکرار عملکرد یک سیستم طراحی شده است. این نوع مجازی سازی کارایی کلی یک سیستم را با جداسازی سرویس ها به کانتینرها و شبه واسط های مجزا بهبود می‌بخشد.
 • مجازی سازی شبکه خارجی: چندین شبکه محلی را در یک شبکه مجازی ترکیب می‌کند تا کارایی شبکه را بهبود بخشد. هدف افزایش کارایی یک شبکه اتوبوس شرکتی یا مرکز داده است. VLAN و سوئیچ شبکه دو جزء اصلی یک شبکه مجازی خارجی هستند.

 

یک شبکه مجازی می‌تواند مانند ماشین های مجازی ساخته، ذخیره، حذف و دوباره ایجاد شود. به طور دقیق تر، یک شبکه مجازی باید به کسب و کارها امکانات مختلفی بدهد.

 

از جمله امکانات network virtualization برای کسب‌ و کار‌ها:

 • با پیاده سازی مفاهیم مجازی سازی در معماری شبکه، شبکه را از سخت افزار زیرین جدا کنید
 • بتوانید یک مجموعه بسازید که در صورت نیاز قابل تخصیص، استفاده و استفاده مجدد باشد
 • شبکه‌ها را در نرم‌افزا‌هایی که کاملاً از یکدیگر و از سایر تغییرات در مرکز داده جدا هستند، مستقر کنید
 • شبکه را به همان روشی که منابع محاسباتی و ذخیره سازی مجازی شده انتقال دهید، جابجا و کپی کنید
 • از عملکرد ثابت شبکه در سراسر سازمان خود اطمینان حاصل کنید

پس از ذخیره‌ سازی و مجازی سازی سرور، مجازی سازی شبکه باید گام بعدی واضح برای کسب و کارها برای دستیابی به تحول دیجیتال باشد. این امر امکان عملکرد همزمان چندین سرویس در یک شبکه فیزیکی را فراهم می‌کند. هر شبکه مجازی ضمن ارائه امنیت، در دسترس بودن و عملکرد لازم برای هر سرویس، از SAP و ایمیل گرفته تا پروتکل صوتی از طریق اینترنت (VoIP) و ویدئو، استانداردهای کسب و کار محور را رعایت می‌کند.

شبکه های مجازی مدیریت و کنترل کل شبکه های مورد استفاده توسط برنامه های مختلف را بهبود می‌بخشد. در نتیجه، یک سرویس قابل اطمینان تر و سریعتر قابل استقرار از تمام قابلیت های سخت افزاری زیربنایی بهره می‌برد.

NETWORK HYPERVISOR

مزایای کلیدی network virtualization

جهان به سرعت در حال تغییر است و محیط کسب و کار امروزی نیازمند یک زیرساخت شبکه چابک است. جای تعجب نیست که کسب‌وکارها اکنون باید سرمایه‌گذاری‌های زیرساخت شبکه خود را برای کارآمد و مرتبط بهینه‌سازی کنند.

 • کاهش سخت افزار و مصرف برق

  تاثیر واضح مجازی سازی شبکه در کاهش سخت افزار فیزیکی مورد نیاز فضای اداری شما خواهد بود. علاوه بر این، نیازهای سخت‌افزاری کاهش‌یافته تأثیری مشابه بر مصرف انرژی شما خواهد داشت.

 • مدیریت خودکار

  مجازی‌سازی شبکه به تیم شما اجازه می‌دهد تا پروتکل‌های شبکه و امنیتی را به راحتی خودکار کنید و اطمینان حاصل کنید که در کل زیرساخت شبکه اعمال می‌شوند. در واقع، مجازی سازی شبکه نیاز به شبکه‌های مبتنی بر زیرساخت فیزیکی را از بین می‌برد و استقرار و مدیریت شبکه ها را ساده می‌کند. این امر به حل طیف گسترده‌ای از مشکلات شبکه در مراکز داده های نرم‌افزاری (SDDC) کمک می‌کند. مجازی سازی شبکه یک فناوری انقلابی است که امکان راه اندازی و اجرای کل شبکه ها را به موازات تجهیزات شبکه موجود می‌دهد.

 • مقیاس پذیری بهبود یافته

  اگر کسب وکار شما به دنبال رشد است، مجازی سازی شبکه یک راه حل سریع و آسان مقیاس پذیر ارائه می‌دهد. زیرساخت‌های فناوری اطلاعات شما می‌تواند مانع بزرگی برای رشد باشد. علاوه بر این‌ها مجازی سازی شبکه به کسب وکار اجازه می‌دهد تا با چابکی به نیازهای بازار پاسخ دهد.

 • افزایش سرعت

  مجازی‌سازی شبکه سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا زیرساخت‌های شما را یکپارچه کنند، استفاده از تجهیزات را بهینه کنند، هزینه‌های کلی را کاهش دهند. با مجازی سازی شبکه، افراد، فرآیندها و فناوری‌ها بر سطوح خدمات تمرکز می‌کنند.

 • تداوم کسب و کار

  اکثر پلتفرم‌های مجازی‌سازی سرور ویژگی‌های بیشتری را ارائه می‌دهند که در سرورهای فیزیکی یافت نمی‌شوند. این قابلیت‌ها به تداوم کسب‌وکار و زمان کارکرد طولانی‌تر سرو‌رهای شما کمک می‌کند. فناوری‌های مجازی سازی شبکه می‌توانند بلافاصله پس از قطعی های برنامه ریزی نشده بازیابی شوند. قابلیت تعویض آسان ماشین مجازی از یک سرور به سرور دیگر یکی از مزایای ضروری بصری سازی شبکه است.

 

همانطور که می‌بینید، مجازی سازی شبکه (network virtualization) مزایای ملموسی برای مشاغل با هر اندازه‌ای دارد، از شرکت‌های کوچک گرفته تا شرکت‌های بزرگ با صدها کارمند. از مزیای اصلی سرورهای مجازی در فضای ابری می‌توان به سرعت، راحتی و هزینه نسبتا پایین اجاره و مدیریت چنین سرورهایی در مقایسه با خرید و نگهداری سرورهای اختصاصی در مراکز داده اشاره کرد.

1-network virtualization

چند کاربرد مهم مجازی سازی شبکه

 • تست نرم افزار، سخت افزار و سیستم در دنیای واقعی را شبیه سازی می‌کند
 • شبکه‌های فیزیکی متعدد را در یک شبکه واحد ادغام می‌کند یا یک شبکه فیزیکی را به چندین شبکه تحلیلی جدا می‌کند
 • کاربران را قادر می‌سازد تا برنامه‌های تجاری را سریع‌تر اجرا کنند و در نتیجه زمان ورود سریع‌تر به بازار (TTM) کاهش می‌یابد

 

آیا کسب و کار شما به مجازی‌سازی شبکه نیازمند است؟

مجازی سازی شبکه پتانسیل عظیمی را در اختیار شرکت‌ها و ارائه دهندگان خدمات قرار می‌دهد . شرکت‌ها برای بهبود سرعت عملیات خود، ارتقای رویه‌های امنیتی و انتقال مطمئن برنامه‌ها از طریق شبکه‌های خود، به مجازی‌سازی شبکه روی آورده‌اند.

اگر شما یک شرکت ارائه دهنده خدمات به مشتریان هستید، بهتر است بدانید که مجازی سازی شبکه انعطاف پذیری و مقیاس پذیری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کند. علت این امر این است که شما به عنوان یک ارائه دهنده خدمات همواره به دنبال تطبیق فناوری های جدید  مانند اینترنت اشیا (IoT) و اجرای استانداردهای جدیدتر شبکه های بی سیم و غیره هستید.

network virtualization

جمع بندی

مجازی سازی network و رایانش ابری فناوری‌های آینده هستند. هرچه پیش‌تر می‌رویم، این اصول جدید  برای کسب وکا‌رهای بیشتری اعمال خواهد شد. با افزایش تقاضای مشتریان برای خدمات بلادرنگ، شرکت‌ها هیچ گزینه‌ای نخواهند داشت جز اینکه مجازی‌سازی شبکه را به‌عنوان روشی مناسب برای ارتقای شبکه‌های خود به سطح بالاتر در نظر بگیرند.

عصر جدیدی در فناوری‌های شبکه فرا رسیده است.اگر به فکر توسعه کسب‌و‌کار خود در آینده هستید، بهتر است برای بهره‌مندی از این تکنولوژی در زیرساخت سازمان خود با ما تماس بگیرید. متخصصان پرساتک در این زمینه همواره به شما کمک خواهند کرد.