بهره وری و کارایی یک شرکت به چیزی بیش از کارمندان توانمند و سخت کوش و تجهیزات با عملکرد بالا مانند رایانه و تلفن بستگی دارد.

اکثر کسب و کارها برای پردازش سفارشات مشتری و نگهداری سوابق مشتری به شبکه متکی هستند. ارتباط بین کسب و کار شما و مشتریان شما حیاتی است و به طور قابل توجهی به معماری شبکه شما بستگی دارد. زیرساخت شبکه خود را به عنوان ستون فقرات عملیات روزانه خود در نظر بگیرید: هر چیز دیگری در تجارت شما برای عملکرد موفقیت آمیز به قدرت و قابلیت اطمینان آن ستون فقرات متکی است.

اجرای یکنواخت یک تجارت مستلزم یک معماری شبکه قوی و ایمن است. کسب‌وکارهایی که زیرساخت محکمی ندارند، احتمالاً از تجربه کاربری ضعیف برای کارمندان و مشتریان یا مسائل امنیتی رنج می‌برند که می‌تواند بر بهره‌وری کارکنان تأثیر بگذارد، هزینه‌ها را افزایش دهد یا حتی به اعتبار برند آسیب برساند. درک اینکه معماری شبکه واقعاً به چه معناست و چرا برای تجارت شما حیاتی است، مهم است.

network infrustructure

زیرساخت شبکه به چه معناست؟

در ابتدایی ترین اصطلاحات، شبکه به سادگی به ادغام رایانه ها، سرورها، روترها، سوئیچ ها، دستگاه ها و تجهیزات جانبی اشاره دارد که امکان اشتراک گذاری داده ها را فراهم می‌کند. در واقع زیرساخت شبکه از سخت افزار و نرم افزارهای تشکیل دهنده آن تشکیل شده است. زیرساخت یک شبکه شامل شبکه‌های کوچک‌تر و بزرگ‌تر می‌شود که از طریق مکانیسم‌های مختلف از جمله اینترنت به هم متصل می‌شوند. علاوه برآن به بخش‌های مختلف کسب‌وکارتان این قابلیت را می‌دهد تا به طور یکپارچه با کارکنان، مشتریان، تامین‌کنندگان و غیره ارتباط برقرار کنند.

 

چرا معماری شبکه مهم است؟

هیچ مهندس شبکه ای نمی‌خواهد مسئول مشکلات شبکه باشد که می‌تواند به پیکربندی نامناسب دستگاه، خرابی سخت افزار، مسائل مسیریابی یا نقص‌های امنیتی نسبت داده شود. به خصوص زمانی که کسب و کارها گاهی اوقات مبالغ قابل توجهی را برای درست کردن این قبیل مشکلات پرداخت می‌کنند.

نحوه انتخاب شما برای معماری شبکه به دلایل بسیاری اهمیت زیادی دارد. ساختار شبکه نه تنها در تعیین میزان عملکرد شبکه حیاتی است، بلکه تشخیص و عیب‌یابی خطاها، تخصیص کارآمدتر منابع برای اطمینان از سلامت و عملکرد بهینه شبکه، گسترش عملیات و جلوگیری از تهدیدات سایبری را آسان‌تر می‌کند. از منظر بازگشت سرمایه، انتخاب ساختار شبکه مناسب می‌تواند انرژی و بهره وری داده را افزایش دهد، عملکرد کارکنان را بهبود بخشد، تعمیر و نگهداری و ارتقاء را بسیار ساده کند، نصب را آسان کند و از کسب و کار شما بهتر محافظت کند؛ که همه اینها هزینه های عملیاتی و نگهداری را کاهش می‌دهد.

همانطور که می‌دانید، زیرساخت شبکه ستون فقرات یا پایه و اساس یک تجارت سالم است. از طرفی سرمایه گذاری در زیرساخت شبکه همیشه یک سرمایه گذاری عاقلانه است زیرا تمام فعالیت های تجاری، از مدیریت تا بهره وری کارکنان و رضایت مشتری، به شبکه متکی هستند. بدون ارتباط با مشتریان، مشتری وجود ندارد. بدون دسترسی به موجودی، سوابق مشتری و عملکردهای سفارش، نمی‌توانید مشتریان را راضی نگه دارید.

توجه داشته باشید که، یک زیرساخت شبکه قابل اعتماد، تفاوت بین یک تجارت موفق و سودآور و یک کسب وکار شکست خورده است!!!

network infrustructure

 

ویژگی های یک طراحی شبکه خوب

از آنجایی که تقریباً تمام عملیات تجاری شما به عملکرد شبکه شما متکی است، یک شبکه غیرقابل اعتماد می‌تواند به شدت بر عملیات تجاری تأثیر بگذارد، شاید حتی تا حدی که غیر قابل اجرا باشد! بدون زیرساخت شبکه قوی، دسترسی به داده‌های تجاری ممکن است به تاخیر بیفتد یا از بین برود. علاوه بر آن ممکن است بهره وری شما کاهش یابد و نتوانید سفارشات مشتری را انجام دهید. اگر دسترسی به اینترنت شما قطع باشد، ممکن است نتوانید موجودی خود را بررسی کنید و در صورت استفاده از VoIP ممکن است سیستم تلفن شما تحت تأثیر قرار گیرد.

اگر کارمندان شما نتوانند به اطلاعاتی که برای انجام کارهایشان نیاز دارند دسترسی پیدا کنند، ناامید خواهند شد. روحیه کارکنان کاهش می‌یابد. به همین ترتیب و به نوبه خود، رضایت مشتری نیز کاهش می‌یابد زیرا کارمندان نمی‌توانند نیازهای مشتریان شما را بدون زیرساخت شبکه قابل اعتماد برآورده کنند و ممکن است در نهایت با نظرات بد مشتری و از دست دادن مشتریان تکراری مواجه شوید.

 

مزایای زیرساخت شبکه

  • بهره وری : ایجاد یک زیرساخت شبکه ایمن زمان خرابی را به حداقل می‌رساند و تضمین می‌کند که بهره وری تا حد امکان ثابت می‌ماند.
  • مقیاس پذیری : یک زیرساخت شبکه مستحکم از رشد کسب و کار شما بدون نیاز به طراحی مجدد شبکه پشتیبانی می‌کند.
  • مقرون به صرفه بودن : هزینه‌های اجرای شبکه شما ثابت خواهد بود و اختلالات شبکه کمتری را تجربه خواهید کرد که ممکن است بر سود شما تأثیر بگذارد.
  • امنیت : مهم‌ترین دلیلی که کسب‌وکارها باید به دنبال بررسی زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و شبکه خود باشند، محافظت از کسب‌وکارشان در برابر حملات سایبری مخرب است. چیزهایی مانند هک، فیشینگ و باج‌افزار مسئله جدیدی نیستند، اما اکنون بیش از هر زمان دیگری رایج شده‌اند لذا طراحی هوشمندانه زیرساخت شبکه  می‌تواند راه طولانی را برای محافظت از کسب‌وکار شما، اطمینان از وجود پروتکل‌های امنیتی و را بسیار کوتاه کند. همچنین نرم افزار و سخت افزار‌های شما به روز باقی خواهند ماند.
  • کاهش وابستگی‌ها : زیرساخت شبکه کارمندان شما را قادر می‌سازد بدون توجه به موقعیت مکانی به شبکه شما متصل شوند.

 

مزایای مدیریت زیرساخت شبکه شما توسط شخص دیگر

  • کاهش نگرانی‌های روزمره- استخدام یک ارائه دهنده خدمات مدیریت شده برای مراقبت از شبکه شما، زمان شما را برای رسیدگی به اولویت‌های کسب و کارتان آزاد می‌کند.
  • شما می‌توانید با برون سپاری مدیریت شبکه خود، نیاز به استخدام یک متخصص فناوری اطلاعات تمام وقت را از بین ببرید.
  • با اجازه دادن به شخص دیگری برای مدیریت فعال شبکه، شبکه خود را کارآمد و ایمن نگه دارید. علاوه بر آن، به دریافت تعمیر و نگهداری، مانند به‌روزرسانی‌های فناوری، ادامه خواهید دادید، در حینی که شبکه شما از نظر آسیب‌پذیری‌های امنیتی نیز نظارت خواهد شد.
  • ارائه‌دهنده خدمات مدیریت شده شما با نیازهای کسب و کارتان آشنا می‌شود، از این رو می‌توانند پشتیبانی مداوم ارائه دهد و توصیه‌هایی برای بهبود یا کارایی تجارتتان به شما ارائه دهد.
  • همانطور که احتمالا می‌دانید، سطوح مختلفی از راه حل‌های پشتیبانی شبکه موجود است. چه به ارزیابی سالانه شبکه خود یا مدیریت کامل و فعال آن نیاز داشته باشید، یک ارائه دهنده خدمات مدیریت شده می‌تواند بهترین راه حل را برای نیازهای شبکه و کسب وکار شما ارائه دهد.

 

 

 

آیا می‌خواهید از سرمایه‌گذاری‌های فناوری کسب‌وکار خود حداکثر استفاده را ببرید و بر روی مهم‌ترین مسائل پیرامون کسب‌وکارتان تمرکز کنید؟

پرساتک می‌تواند زیرساخت شبکه‌ای که برای شما و کسب و کارتان مناسب است مشاوره، برنامه ریزی و نصب کند. همین امروز با یکی از کارشناسان ما تماس بگیرید. کارکنان و تکنسین‌های ماهر پرساتک در زمینه خدمات فناوری اطلاعات مدیریت‌شده، از جمله زیرساخت‌های شبکه و امنیت، و همچنین سایر خدمات فناوری حیاتی برای نیازهای تجاری مدرن آماده هستند تا به شما عزیزان کمک کنند.