Microsoft System Center

Microsoft System Center یک نرم افزار مدیریت فناوری اطلاعات است که با نیازهای مشاغل کوچک و سازمانی به طور یکسان سازگار است. این زیرساخت های ابری خصوصی و عمومی، سازگار با اکوسیستم های لینوکس، سولاریس و ویندوز است. به همین ترتیب، این پلتفرم با سیستم عامل موبایل سازگار است: iOS، Android، Symbian و Windows Phone.

ناگفته نماند، سیستم مدیریت فناوری اطلاعات دارای یک مدیر حفاظت از داده ها یا DPM یکپارچه است که به کاربران امکان می‌دهد در صورت لزوم از فایل ها نسخه پشتیبان تهیه کرده و بازیابی را به صورت یکپارچه اجرا کنند. علاوه بر این ویژگی امنیتی، Microsoft System Center همچنین دارای یک مدیر عملیات، یک مدیر پیکربندی و یک محافظ نقطه پایانی است.

Microsoft System Center

ویژگی های Microsoft System Center

ویژگی های اصلی Microsoft System Center عبارتند از:

  • مدیریت عملیات
  • ارکستراتور
  • مدیریت ماشین مجازی
  • حفاظت از نقاط پایانی (End Point)
  • مدیریت خدمات
  • حفاظت از داده ها
  • مدیریت پیکربندی

مزایای مرکز سیستم مایکروسافت

مزایای اصلی Microsoft System Center این است که مدیریت فناوری اطلاعات را ساده می‌کند و به ارتقای چابکی محل کار شما کمک می‌کند.

 

برای این که اطلاعات بیشتری بدست آورید، مزایای Microsoft System Center را در ادامه بخوانید.

 

۱-مدیریت  I.T را ساده می‌کند

Microsoft System Center یک پلتفرم سرتاسر برای شرکت‌های دارای I.T ارائه می‌کند. در واقع این نرم‌افزار دارایی های ساخته شده بر روی محیط ها و سیستم های مختلف را یکپارچه می‌کند. این امر به شبکه تجارت شما انعطاف پذیری می‌دهد.

 

۲-به ارتقای چابکی محل کار کمک می‌کند

این پلتفرم با دستگاه‌ها و سیستم‌های مختلف سازگار است و به کاربران نهایی این امکان را می‌دهد که از برنامه‌ها و دستگاه‌های مختلف متناسب با نیازهایشان استفاده کنند. این نرم‌افزار با سیستم های باز، از جمله لینوکس، Hyper-V و VMware نیز سازگار است. این در حالی است که مدیرفناوری و اطلاعات قادر به نظارت بر تنوع I.T شرکت است.

علاوه بر آن، دارایی ها در محیط های سخت افزاری و نرم افزاری بی شمار به  سادگی مدیریت می‌شوند. به عنوان یک راه حل مبتنی برcloud نیز، هم مدیران و هم کاربران نهایی می‌توانند از هر کجا و در هر زمانی که آنلاین هستند به سیستم دسترسی داشته باشند.

 

۳-ویژگی های ساده‌سازی

Microsoft System Center ویژگی های بصری و قدرتمندی را ارائه می‌دهد که به زیرساخت شبکه کسب و کار شما کمک می‌کند. تیم، وظایف خود را به نحو احسن انجام می‌دهد. ویژگی هایی مانند فرآیندهای یک کلیک، نصب آسان و گردش کار خودکار به تیم فناوری اطلاعات کمک می‌کند تا کارهای دستی و تکراری روزانه دست و پاگیر را پوشش دهد، بنابراین می‌توانند بر جنبه های مهم تر کار خود تمرکز کند.

 

Microsoft System Center Configuration Manager (SCCM)

توجه داشته باشید که SCCM بخشی از مجموعه مدیریت سیستم های Microsoft System Center است.

در واقع، Microsoft System Center Configuration Manager (SCCM) یک محصول ویندوزی است که مدیریت، استقرار و امنیت دستگاه‌ها و برنامه‌ها را در سراسر یک سازمان امکان‌پذیر می‌سازد. در میان سایر کاربردهای بالقوه این نرم‌افزار، مدیران معمولاً از SCCM برای محافظت از نقاط پایانی(End Pointها)، مدیریت پچ و توزیع نرم افزار استفاده می‌کنند.

همچنین، کنسول یکپارچه SCCM مدیریت برنامه‌های مایکروسافت مانند مجازی‌سازی برنامه‌ها (App-V)، مجازی‌سازی دسک‌تاپ سازمانی مایکروسافت (Med-V)، Citrix XenApp، Microsoft Forefront و برنامه‌های Windows Phone را امکان‌پذیر می‌سازد. تمام این برنامه ها می‌توانند توسط یک مکان مدیریت شوند.

System Center Configuration Manager بر یک زیرساخت واحد تکیه دارد و هدف آن یکی کردن مشتریان فیزیکی و مجازی در زیر یک چتر است.علاوه بر آن، SCCM ابزارهایی را برای کمک به مدیران فناوری اطلاعات در کنترل دسترسی اضافه می‌کند.

SCCM سرورها، دسکتاپ ها و دستگاه های تلفن همراه متصل به شبکه را از طریق Active Directory کشف می‌کند و نرم افزار مشتری را روی هر گره (node موجود در شبکه) نصب می‌کند. سپس استقرار و به‌روزرسانی‌های برنامه‌ها را بر اساس دستگاه یا گروه مدیریت می‌کند و امکان اصلاح خودکار با سرویس‌های به‌روزرسانی سرور ویندوز و اجرای خط‌مشی با حفاظت از دسترسی به شبکه را فراهم می‌کند.

علاوه بر این‌ها، System Center Endpoint Protection Manager در System Center Configuration Manager تعبیه شده است تا داده های ذخیره شده در آن دستگاه ها را ایمن کند.

 

SCCM چگونه کار می‌کند؟

هنگامی که ادمین ها در مورد سرور SCCM صحبت می‌کنند، معمولاً منظور آن‌ها محیطی است که شامل ماژول های نرم افزار و سخت افزار سرور است و با هم یک معماری SCCM ایجاد می‌کنند. بر اساس ساختار سازمان، معماری SCCM می‌تواند کم و بیش پیچیده باشد.

ظاهر معماری محیط SCCM می‌تواند با تعداد مکان های داخل شرکت متفاوت باشد. باید یک SCCM Primary Site Server در بالای سلسله مراتب وجود داشته باشد. این بدان معنی است که سرور SCCM اولیه در محل مستقر شده است، که در شبکه شرکت است.

این نرم افزار تحت ویندوز سرور به عنوان یک برنامه اجرا می‌شود و شامل انواع ماژول ها است. SCCM همراه با Primary Site Server، به یک سرور پایگاه داده نیز برای راه اندازی پایگاه داده SQL سیستم نیاز دارد.

از طرفی، سرور ارائه دهنده پیام کوتاه مسئول توزیع تصاویر ویندوز به مشتریان با کمک کیت های ارزیابی و استقرار ویندوز (ADK) است. نرم افزار و همچنین تنظیمات، از طریق نقاط توزیع به مشتریان خارج از مجموعه برنامه های کاربردی شرکت توزیع می‌شود.

این ماژول‌های SCCM متمایز، منجر به این نمی‌شوند که SCCM در همه زمآن‌ها برای عملکرد مناسب به چندین سرور فیزیکی نیاز داشته باشد.  بدین نکته نیز توجه کنید که امکان راه اندازی SCCM به عنوان یک راه حل تک سرور وجود دارد. همچنین، کنسولی که برای مدیریت محیط SCCM و تجسم آن برای ادمین ها استفاده می‌شود، می‌تواند مستقیماً روی سرور یا مشتری اجرا شود.

 

ویژگی های SCCM

هنگام کار در صنعت IT، باید با System Center Configuration Manager (SCCM) توسط مایکروسافت آشنا باشید. در اینجا برخی از ویژگی های معروف SCCMرا برای شما گردآوری کرده‌ایم:

 Microsoft System Center FEATURES

۱-مدیریت و استقرار به روز رسانی ها

SCCM به اطمینان از حفظ یکپارچگی سیستم کامپیوتری بدون مشکل کمک می‌کند و شناسایی آسیب پذیری های نرم افزار، استقرار سریع آخرین به روز رسانی های امنیتی و کنترل نصب را ممکن می‌سازد.

 

۲-مدیریت متمرکز زیرساخت فناوری اطلاعات

این سیستم مدیریت کنترل کافی زیرساخت فناوری اطلاعات و همچنین فعالیت ها را از طریق یک معماری مقیاس پذیر و توزیع شده فراهم می‌کند. به این ترتیب، می‌توانید تغییرات و تنظیمات را به راحتی مدیریت کنید.

 

۳-استقرار و مدیریت برنامه

صرف‌نظر از ماهیت رو به رشد صنعت فناوری اطلاعات، کسب‌وکارها به اطلاعات مرتبط و دقیق مربوط به زیرساخت‌های خود دسترسی پیدا می‌کنند. این به آن‌ها اجازه می‌دهد تا تصمیمات درست و آگاهانه ای در زمینه پس‌انداز دارایی های ثابت و سودآوری بگیرند.

System Center features

مزایای SCCM (Microsoft System Center Configuration Manager)

مزایای این نرم‌افزار بسیار زیاد است. در زیر به برخی از مزایای مفید SCCM اشاره کرده‌ایم که بهتر است آن‌ها را مدنظر قرار دهید:

 

۱-افزایش بهره وری کاربر

این مدیر پیکربندی، دسترسی به برنامه هایی را که کارمندان برای بهره وری به آن‌ها نیاز دارند، ارائه می‌دهد. همچنین به طور همزمان، ابزارهای مورد نیاز را نیز برای محافظت از داده های تجاری حساس در اختیار مدیران قرار می‌دهد.

 

۲-حفاظت از End Pointها

حفاظت نقاط پایانی (End Point) تعاریف ضد بدافزار را با کمک یک موتور داخلی برای به روز رسانی ویندوز تنظیم می‌کند. همچنین به شما این امکان را می‌دهد که رایانه های شخصی مشتری‌های خود را به روز نگه دارید و در عین حال اطمینان حاصل کنید که همیشه با آخرین نسخه حفاظتی محافظت می‌شوند.

 

۳-اطلاعات در مورد دارایی ها

مدیر صدور مجوز می‌تواند از اطلاعات دارایی برای ردیابی برنامه‌هایی که راه‌اندازی شده‌اند و محل نصب آن‌ها استفاده کند. همچنین تعداد نصب ها و برنامه هایی که استفاده می‌شوند نیز ردیابی می‌شوند. علاوه بر این، با کمک اندازه گیری نرم افزار، می‌توانید مجوزها را در سراسر محیط ردیابی کنید. از این جهت، از دقیق بودن شمارش ها در رویداد حسابرسی خیالتان آسوده خواهد بود.

 

SCCM در مقابل SCOM

Microsoft System Center Configuration Manager مشابه Microsoft System Center Operations Manager (SCOM) است. این دو را می‌توانید به راحتی در اولین برخورد اشتباه بگیرید. SCOM به مدیران سیستم و برنامه اجازه می‌دهد تا عملیات، خدمات و برنامه های بسیاری از دستگاه ها را مستقر، پیکربندی، مدیریت و نظارت کنند. SCOM این کار را در یک سازمان از طریق یک کنسول مدیریت انجام می‌دهد.

SCCM و SCOM هر دو برنامه های سازمانی مایکروسافت هستند. با این حال، SCOM بر نظارت سازمانی در سمت سرور متمرکز است. SCCM، در عوض، یک برنامه نظارتی در نظر گرفته نمی‌شود و روی مشتریان تمرکز می‌کند.

 

جمع بندی

در حال حاضر، شما با ویژگی ها و مزایای SCCM که یک سازمان می‌تواند از آن‌ها لذت ببرد، آشنا شده اید. اگر به فکر ادغام این نرم‌افزار در شرکت خود بوده‌اید، می‌توانید از مزایای فراوانی از جمله نقاط پایانی، بهره‌وری، مدیریت زیرساخت فناوری اطلاعات، هوشمندی دارایی‌ها و موارد دیگر مطمئن باشید.

درنهایت، اگر قصد دارید از SCCM در سازمان خود بهره بگیرید و برای این کار نیاز به مشاوره دارید، با ما تماس بگیرید. متخصصان پرساتک شما را در مدیریت ، بهبود و رونق کسب‌وکارتان یاری خواهد کرد.