ویپ یک تکنولوژی فوق العاه موثر در کاهش هزینه های ارتباطی است و همانطور که انتظار می رود نسبت به سیستم تلفنی آنالوگ مزایای زیادی دارد و پایدارتر است، دلیل این امر استفاده از پروتکل های اینترنتی در دیجیتال کردن صدا و انتقال آن است.

 

سیستم های ویپ به همراه خود دارای امکانات بسیاری از قبیل: پاسخگویی خودکار، منوی صوتی، پیغامگیر صوتی، امکان ارسال پیغام های دریافت شده به ایمیل کاربر، گزارش گیری مفصل از تلفن های انجام شده و غیره هستند.

 

این فناوری همچنین می تواند در مواردی ارزان تر از سیستم تلفن دیجیتال و یا آنالوگ باشد.

 

مزایا:

در سال های اخیر بسیاری از شرکت ها به خصوص در ایران به سمت استفاده از ویپ رفته اند،

در ادامه به برخی از مزایای ویپ می پردازیم.

 

 • کاهش هزینه های تلفن

با استفاده از سیستم های ویپ می توان مکالمات بین شهری و بین المللی را از طریق خطوط داده مانند اینترنت و یا شبکه های WAN بین شعب یک سازمان انجام داد و صرفه جویی قابل ملاحظه ای در هزینه های تلفن انجام داد.
در ویپ هزینه‌ی ارتباط راه دور و نزدیک برابر است، این امر باعث می شود که امروزه بیشتر ارتباطات راه دور توسط این تکنولوژی انجام گیرد.

 

 • ارتباط رایگان بین دفاتر شما

با استفاده از ویپ، دفاتر شما در هر نقطه از کشور یا حتی دنیا باشند، یک داخلی به آنها تخصیص یافته و برقرای تماس تلفنی با آنها تنها یک تماس درون سازمانی محسوب میشوند که هزینه آن صفر است.

 

 • اتصال دفاتر مختلف

در سیستم تلفنی سنتی هر دفتر یک شرکت یا سازمان دارای یک سیستم تلفنی جداست، کارمندان هر دفتر برای تماس به یکدیگر باید از خطوط تلفن و زیرساخت مخابرات استفاده کنند، این موضوع هزینه ارتباطات را بالا میبرد، علاوه بر آن کارمندان مجبورند برای یک تماس ساده شماره های متعددی بگیریند، اما در ویپ تمامی دفاتر از یک سیستم تلفنی استفاده میکنند و کارمندان هر دفتر برای تماس با یکدیگر فقط شماره داخلی میگیرند.

 

 • فکس بر روی الستیکس

با این فن آوری به راحتی میتوان از طریق کامپیوتر فاکس ارسال کنید، معمولاً یک نرم افزار ساده این کار را انجام میدهد و لازم نیست کاربران از دستگاه فکس استفاده کنند، در عین حال می‌توانید چندین فکس مجازی داشته باشید، فکس‌های در یافتی فایل PDF تبدیل شده و پس از دریافت قابل رویت خواهند بود.

 

 • تهیه گزارشات بدون هزینه

تهیه هر گزارش از عملکرد واحد فروش و یا خدمات پس از فروش و پشتیبانی، در ویپ بسیار آسان خواهد بود

 

 • تلفن گویای پاسخگوی خودکار

سیستم تلفن گویا می تواند در بسیاری از جهات در کل سازمان تاثیرگذار باشد.

با جواب دادن بلافاصله پس از اولین زنگ تلفن احتمال تبدیل تماس گیرنده به مشتری را قویتر کنید و سلام و خوش آمدگویی شخصی برای مشتریان شناخته شده داشته باشید.

تلفن گویا بصورت ۲۴ ساعته و شبانه روزی کار می کند و هیچ موقع با صدای خسته به مشتریان شما پاسخ نخواهد داد.

 • امکانات زیاد با قیمت پایین

سیستم های ویپ به همراه خود دارای امکانات بسیاری از قبیل: پاسخگویی خودکار، منوی صوتی، پیغامگیر صوتی، امکان ارسال پیغام های دریافت شده به ایمیل کاربر، گزارش گیری مفصل از تلفن های انجام شده و غیره هستند که برای پیاده سازی این امکانات در تلفن سانترال می بایست زیرسیستم های زیادی به آن اضافه نمود که در نهایت هزینه انجام شده چندین برابر قیمت یک ویپ خواهد بود.

 

 • نیازی به خرید گوشی نیست

Soft Phone نرم افزاری است که بر روی رایانه کاربر نصب می شود و امکانات یک تلفن را برای کاربر فراهم می کند. کاربر می تواند از روی رایانه خود با هر یک از کاربران داخلی و یا در صورت داشتن مجوز با خطوط شهری تماس تلفنی داشته باشد.

 • امکان برقراری کنفرانس تصویری

با استفاده از این ویژگی میتوان سرویسهایی را خلق کرد که پیاده سازی آنها با مراکز تلفنی سنتی اگر غیر ممکن نباشد، بسیار دشوار است، سیستم مشاوره تلفنی و یا نظرسنجی تلفنی نمونه ای از این سرویسها هستند.

 

 • امکان جابجایی کارکنان در سطح سازمان بدون هزینه

در سیستم های ویپ در صورتی که کاربر بخواهد از مکان دیگری در درون سازمان از شماره داخلی خود استفاده کند تنها کافی است تلفن خود را به نزدیکترین سوکت شبکه روی دیوار متصل کند و مانند سیستم های سانترال نیازی به سیم کشی مجدد و یا انجام تغییرات در سیم کشی نیست، از طرفی کاربر می تواند از خانه و یا هر محل دیگری از طریق شبکه داده به سیستم ویپ متصل شود و تلفن ها و پیغام های خود را از آن محل مدیریت کند.

 

 • سهولت مانیتورینگ

سهولت مانیتورینگ تماس ها و ردگیری مکالمات را باید به عنوان یک مزیت مهم VoIP ذکر کرد. در فناوری ویپبه سادگی می توان ریز مکالمات را ذخیره و مشاهده کرد و یا مکالمات را ضبط کرد. این موضوع از سهولت ترکیب کامپیوتر و سیستم VoIP ناشی می شود.

 

 • قابلیت انتقال خطوط

با استفاده از سیستم VoIP می توان بوق هر شهر یا کشوری را در شهر یا کشور دیگری در اختیار داشت، این روش نه تنها سبب کاهش هزینه های تلفن می گردد بلکه با کمک آن می توان دفاتر مجازی در اختیار داشت که در دفتر اصلی پاسخگویی انجام گیرد، از دیگر کاربرد های این روش انتقال خطوط تلفن به محلی است که مخابرات امکان واگذاری خطوط تلفن را ندارد.

 

 • صف تماس

زمانی که تعداد تماس های ورودی بیشتری از اپراتورهای پاسخگویی داشته باشید، تماس گیرنده به یک صف تماس وارد می شود و به صدای موزیک گوش می دهد تا کسی آماده پاسخگویی به او شود.

 

برای انتخاب بهترین راهکارهای ویپ مناسب سازمان خود، از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهرمند شوید.