وبلاگ و اخبار

چالش های امنیتی biomedical wireless sensor networks

وبلاگ و اخبار

اتصالات مستقل و بی سیم سنسور ها می توانند داده های مفیدی را به وجود آورند که برای برنامه های جدید در حوزه های سلامت بسیار مفید می باشند و با سرعت در حال رشدهستند .

ظهور تراشه های رادیویی کم قدرت اجازه طراحی شبکه های پزشکی سنسور کوچک و پوشیدنی را می دهد. این سنسور های کوچک که به هر بیمار متصل شده اند می توانند تشکیل یک شبکه Ad Hoc را بدهندکه عمل رله مداوم داده های علائم حیاتی بین بیماران و پزشکان را انجام می دهد.از مزایای استفاده از سنسور های بی سیم در مراقبت های پژشکی می توان به نظارت بیماران در خانه اشاره کرد که از پیشرفت بیماری های مزمن جلوگیری می کند .

امروزه استفاده گسترده ای از این سنسورها می شود تا به بیماران متصل شوند و مقادیر مختلف دادهای حیاتی را قرائت کنند . راه اندازی یک فناوری بی سیم انعطاف پذیر بیشتر می تواند به کیفیت داده ها منجر شود و تشخیص و درمان بیماری و نظارت بیمار را بهبود بدهد.

چالش های امنیتی biomedical wireless sensor networks

شبکه های حسگر بیسم دارای ویژگی هایی از قبیل  تشخیص تحرک اجسام و حساسیت داده ها است که می تواند چالش هایی را به همراه داشته باشد . بسیار مهم است که کاربران مجاز بتوانند در این شبکه ها به نظارت و جستجو بپردازند و داده های پزشکی باید خالص و محافظت شده باقی بمانند . امنیت و حریم خصوصی در سنسور های biomedical به طور گسترده مورد بررسی قرار نگرفته است و می تواند دامنه تحقیقاتی وسیعی را فراهم کند.

تهدیداتی که وجود دارد را می توان به حملات داخلی و خارجی تقسیم بندی کرد برای مثال در یک حمله خارجی مهاجم از شرکت کنندهای مجاز در شبکه به حساب نمی آید. برای جلوگیری کردن از چنین حملاتی می توان از تکنیک های احراز هویت و رمزگذاری استفاده کرد.

گره های مزاحم می تواند حملات passive را اجرا کنند که می توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱- eavesdropping : مهاجم در آن به استراق سمع پیام های رمز گذاری شده بپردازد و با تجزیه و تحلیل پیام کلید مخفی را کشف کند.

۲-حملاتDDOS که در آن مهاجم سعی می کند تا در عملیات شبکه اختلال ایجاد کند که می تواند با پخش سیگنال هایی با انرژی بالا بین ارتباطات نود ها jamming ایجاد کند .

۳-replay attacks که در آن مهاجم می تواند پیام های بین نود ها را تغییر بدهد و سپس آنها را مجددا ارسال می کند تا بتواند نتایج را تغییر بدهد.

حملات داخلی از نقطه نظر امنیتی بسیار خطرناکتر هستند به عنوان مثال مهاجم می تواند یک نود را capture کند یا اطلاعات داخل حافظه را بخواند و پیغام های نود ها را تغییر دهد . دسترسی به کلید می تواند مسبب انواع مختلفی از حملات شود بدون اینکه مهاجم شناسایی شود این مشکلات عبارتند از:

۱- دسترسی غیر مجاز به داده های بیمار

۲-تزریق داده های اشتباه که در آن مهاجم نتایج اشتباه را به جای داده های درست که توسط biosensor ها تعیین می شود را تزریق می کند .

۳- selective reporting که در آن مهاجم داده های درست نود ها  را در حال انتقال از بین می برد وهمه این تهدیدات باعث به خطر افتادن سلامت بیمار می شود.


منبع:

“IEEE- T. Dimitriou and K. Ioannis, “Security issues in biomedical wireless sensor network

شرکت پرساتک  می تواند در زمینه راه اندازی اینترنت اشیاء و تامین امنیت آن برای صنایع خدمات منحصر به فردی را ارائه دهد.

نوشته‌های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعدادی از پروژه های پرساتک