وبلاگ و اخبار

دسته بندی سیستم های پردازشی

وبلاگ و اخبار

دسته بندی سیستم های پردازشی به صورت زیر تقسیم بندی می شوند:

(Complex instruction set computing (CISC

در این دسته بندی سیستم های پردازشی معمولا یک instruction یا دستور العمل ، عملکردهای زیادی را با خود به همراه دارد به همین دلیل پیاده سازی آن پیچیده خواهد بود

(reduced instruction set computer( RISC

تفاوت این دسته از سیستم های کامپیوتری با بقیه در این است که دستور العمل ها محدود شده اند به عبارت دیگر هر instruction  یک action یا عمل را انجام می دهد.

multi core

سیستم های چند هسته ای که امروزه استفاده از آنها بسیار رایج است مثل intel cor i7 در این سیستم ها چندین processor در داخل یک chip قرار می گیرند.

دسته بندی دیگر Flynn’s taxonomy می باشد که به ۴ قسمت تقسیم بندی می شود.

(Single instruction single data (SISD

در اینجا هر instruction فقط بر روی یک data عمل می کند.

(Single instruction multiple data (SISD

یک instruction بر روی مجموعه ای از داده ها عمل می کند و عموما زمانی استفاده می شود که بخواهیم پردازش برداری انجام بدهیم در واقع داده ها به صورت برداردی باشند.

(Multiple instruction , single data (MISD

مجموعه ای از instruction ها بر روی داده های برداری اعمال می شوند و عمل پردازش را انجام می دهند. در واقع وقتی صحبت از مجموعه ای از دستورات می شود به این معنا است که ما چندین واحد پردازش کننده داریم و می توانیم آن را multi processor در نظر بگیریم.

(Multiple instruction streams, multiple data streams (MIMD

 چندین processor داریم که بر روی مجموعه ای از داده ها عمل می کنند وقتی صحبت از مجموعه داده ها می شود به این معنی است که memory  داریم  ودو حالت در اینجا وجود دارد یک حالت این است که main memory به صورت share باشد و همه processor ها بتوانند به آن دسترسی داشته باشند حالت دوم این است که به صورت اشتراکی نباشد و هر پردازنده به memory خاص خود دسترسی داشته باشد.

همچنین می توانید به تمام مقالات مربوط به شبکه از قبیل ویپ، ویدئو کنفرانس ، مجازی سازی را بررسی کنید.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعدادی از پروژه های پرساتک