وبلاگ و اخبار

استاندارد Ethernet درشبکه LAN

وبلاگ و اخبار

در این مقاله می خواهیم درباره استاندارد Ethernet در شبکه های LAN بنویسیم.

به طور معمول چند استاندارد وجود دارد که می توان به Token Ring و Fiber Distributed DATA Interface (FDDI) اشاره کرد اما در میان همه استاندارد هاEthernet حرف اول را می زند که خود Ethernet بر اساس سرعت به ۱۰ megabits per second (Mbps) ,100Mbps ,1000Mbps(Gbps) تقسیم بندی می شود که سرعت ۱۰ Gbps هم پیاده سازی شده است.
این استاندارها بر اساس فاصله و نوع کابل کشی و طول کابل کشی متفاوت هستند. یکی از مزیت های Ethernet استفاده از کابل های ارزان قیمت زوج سیم یا unshielded twisted pair(UTP) است چرا که بعضی از استاندارد ها از فیبر نوری استفاده می کنند و افزایش قیمت را به دنبال دارند اما می تواند امنیت بیشتر و مسافت بیشتری را به ارمغان بیاورد. در همین راستا انجمن IEEE استاندارهای متفاوتی را برای Ethernet تعریف کرده است تا نیاز های گسترده LAN بر اساس نوع کابل کشی و استاندارد را برطرف کند. بعضی از استاندارد های Ethernet در شکل زیر آورده شده است.
استاندارد Ethernet درشبکه LAN
لایه datalink از نظر IEEE به دو زیر لایه تقسیم می شود که عبارتند از:
۸۰۲٫۳ media access control (MAC) و۸۰۲٫۲ logical link control (LLC)
هرکدام از استاندارد های جدید که برای MAC وLLC توسط IEEE ایجاد می شود با ۸۰۲٫۳ یا ۸۰۲٫۲ شروع می شود.
باید به این نکته اشاره کرد که شبکه های Ethernet 10G در میان شرکت های بزرگ و متوسط اجرا شده است حتی شرکت های بسیار بزرگ از استاندارد های ۴۰ و ۱۰۰ استفاده می کنند چرا که امروزه اطلاعات حرف اول را می زند و با توسعه فناوری های ۴K و درخواست های آنلاین شبکه های Ethernet 1G جواب گو نیست و باید مهاجرت به سمت شبکه های ۱۰ و۴۰ و۱۰۰ صورت پذیرد که در مقاله های بعدی به استاندارد های بالاتر اشاره خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعدادی از پروژه های پرساتک