وبلاگ و اخبار

FXO و FXS چیست؟

وبلاگ و اخبار

FXO و FXS اسامی پورت هایی هستند که در سیستم های  تلفنی آنالوگ استفاده می گردند.

FXS مخفف Foreign Exchange Subscriber می باشد و در واقع پورتی است که خطوط آنالوگ شهری را به دستگاه تلفن مشترک می رساند. به عبارت دیگر FXS همان سوکت روی دیوار می باشد و در گاهی است که برق و یا به عبارتی سیگنال بوق را تولید می کند.

FXO که مخفف Foreign Exchange Offic می باشد، درگاهی است که خط آنالوگ به آن وارد می شود و برق و یا به عبارتی سیگنال بوق را دریافت می کند، FXO معمولا همان پورتی هست که روی دستگاه تلفن یا فکس مشاهده میکنید.

از آنجایکه پورت FXO معمولا به دستگاه وصل است خود دستگاه را مثلا تلفن یا فکس را FXO Device نیز می نامند.
در صورت نداشتن سانترال (PBX)، تلفن مستقیما به پورت FXS (سوکت روی دیوار) متصل می شود.

4_image_thumb11

اما اگر سیستم سانترال(PBX) داشته باشید، خطوط شهری  شما به پورت های FXO سانترال و تلفن های شما نیز به پورت های FXS سانترال متصل می شوند، بنابراین دستگاه سانترال شما باید هر دو پورت FXO و FXS راداشته باشد.

56_image_thumb12

کاربرد FXO و FXS در VoIP

وقتی که تصمیم می گیرید تلفن ها و خطوط آنالوگ را در یک سیستم تلفنی VoIP استفاده کنید و یا PBX سنتی خود را به یک IP-PBX متصل کنید، به یک مبدل که کار تبدیل بین این دو سیستم را انجام دهد نیاز دارید و با FXO و FXS بیشتر سرو کار خواهید داشت.

برای انتخاب مبدل ۲ راه دارید:

۱٫ استفاده از کارت ها ی FXOیا FXS

این کارت ها معمولا ماژولار هستند و روی آنها ماژول های FXOیا FXSنصب می شود.

از ماژول FXO برای اتصال خطوط آنالوگ مخابرات( PSTN) به سیستم های تلفنی IP استفاده می شود و از ماژول FXS برای اتصال دستگاه تلفن و فکس به سیستم VoIP استفاده می شود.

ماژول FXS و FXO از نظر ظاهری هیچ فرقی با هم ندارند ولی عموماً ماژول FXS به رنگ سبز است و ماژول FXO به رنگ قرمز است

۲٫ استفاده از گیتوی

گیتوی FXO:

برای اتصال خطوط تلفن آنالوگ به یک سیستم تلفنی مبتنی بر IP به یک گیتوی FXO نیاز دارید. با استفاده از گیتوی FXO خطوط تلفن آنالوگ شما می توانند تماس های ویپ برقرار سازند.

40_image_thumb13

گیتوی FXS:

یک گیتوی FXS برای ارتباط بین سیستم های تلفن سانترال سنتی (PBX) و سیستم تلفن ویپ (IP-PBX) استفاده می شود.

همچنین می توانید با استفاده از گیتوی های FXS دستگاه های تلفن آنالوگ و فکس خود را در یک شبکه تلفنی ویپ قابل استفاده سازید.

8_image_thumb14

آداپتور تلفنی یا ATA

ATA نوعی مبدل آنالوگ به دیجیتال است که سیگنال‌های صوتی آنالوگ را از گوشی تلفن دریافت کرده و پس از تبدیل آنها به اطلاعات دیجیتالی روی اینترنت به سمت مقصد ارسال می‌کند و برای اتصال دستگاه تلفن و فکس آنالوگ به سیستم های تلفنی VoIP، از آن استفاده می شود.ATA ها معمولا دارای یک یا دو پورت FXO و یا FXS هستند.

74_image_thumb15

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعدادی از پروژه های پرساتک