وبلاگ و اخبار

سنجش شبکه های WIFI برای تجزیه و تحلیل اشیاء متصل در IOT

وبلاگ و اخبار

در این مقاله می خواهیم درباره سنجش شبکه های WIFI برای تجزیه و تحلیل اشیاء متصل در IOT بنویسیم ، اشیاء هرروز به سمت دیجیتال شدن پیش می روند . آنها ارتباط ما با جهان فیزیکی را از طریق هوشمند سازی تغییر داده اند . جنبه مشترک تمام این اشیاء که شامل ترموستات های هوشمند، لوازم خانگی، چراغ و … جمع آوری اطلاعات تولید شده توسط افراد یا سرویس های ارزش افزوده می باشد .

یکی از این سرویس ها جستجوی مکان و موقعیت اشیاء می باشد . مفهوم ساده تری که می توان به آن اشاره کرد سرویس ها وبرنامه های متعددی هستند که برای تجزیه و تحلیل اتصال فیزیکی اشیاء به کار می روند . به دنبال خدمات جستجویی که در وب وجود دارد مثل وب سایت ها و وبلاگ ها ، محققان انتظار دارند که جستجو را به یکی از خدمات مهم در فضای اتصال اشیاء تبدیل کنند . مشکل جستجوی اشیاء متصل در اینترنت اشیاء توسط بسیاری از محققان مورد مطالعه قرار گرفته است . تعدادی پروژه برای جستجوی اشیاء متصل با استفاده از meta data ها تعریف شده است .

یکی از روش ها برای جستجو موقعیت اشیاء متصل استفاده از جریان سنسور های اشیاء است . جستجوی اشیاء سهم قابل توجهی از صنعت را به دست آورده است برای مثال محصولاتی که در حال حاضر وجود دارند می توان به تگ های بلوتوث برای چسباندن به اشیاء و برنامه تلفن همراه ارائه شده برای آن اشاره کرد . این رویکرد ها با توجه به پلتفرم های اختصاصی از قبیل zigbee وRFID هزینه مدیریتی بالایی را به همراه دارد . خوشبختانه شبکه های بیسیم در بیشتر مکان ها حضور پر رنگی دارد . استانداردهای WIFI در زمینه قدرت و پوشش در حال رشد هستند و همچنین تراشه های WIFI به طور موثری در حال کوچک شدن هستند به طوری که هزینه را کاهش می دهند و درآینده این نوع از شبکه ها نقش کلیدی در ارتباطات  و برنامه های کاربردی در اینترنت اشیاء دارند.

محققان Bell Laboratories  به تحقیقاتی دست زده اند تا متوجه شوند که کدام شبکه WIFI را می توان برای سنجش و یادگیری  اشیاء متصل به کار برد. رویکرد آنها بر اطلاعات اشیاء که از شبکه WIFI استخراج شده برای یک الگو زمانی می باشد. برای این منظور آنها یک پلتفرم مبتنی بر شبکه را ارائه داده اند که پایه و اساس آن سیگنالهای شبکه WIFI است که برای تجزیه وتحلیل ترافیک بین اشیاء متصل به آن استفاده می شود . اشیاء کوچک با برچسب های فعال سازی WIFI می توانند موقعیت خود را تعیین کنند در واقع تغییر حالت خود را با مدیریت سیکنالهای WIFI گزارش می دهند. این سیگنالها  پس از آنکه توسط برچسب ها تفسیر شدند،توسط یک get way محلیWIFI کپچر و نگهداری می شوند . برنامه های شخصی تجزیه و تحلیل اشیاء می توانند از این طریق به جستجوی این اطلاعات توسط یک سرور cloud بپردازند. محققان Bell Laboratories سه پیشنهاد در این زمینه مطرح کرده اند:

۱- آنها برای توسعه WIFI به تجزیه و تحلیل اشیاء متصل پرداخته اند و هزینه مدیریت و استقرار را کاهش دادند.

۲- طراحی را ارائه و اجرا کرده اند که شامل یک پلتفرم برای انالیز اشیاءend to end می شود که در یک محل قرار دارند.

۳- دمویی از این الگوریتم را ارائه کرده اند تا کارایی آن در برابر چالش های فنی مانند:انرژی،دقت یا accuracy  و سربار محاسباتی را نشان دهند.

از مشکلاتی که در اینجا مطرح است حفظ حریم خصوصی کاربران نهایی می باشد که می توان به عنوان یک فرصت مطالعاتی برای توسعه حفظ حریم خصوصی در برنامه های تجزیه و تحلیل فیزیکی در اینترنت اشیاء در نظر گرفت.

معماری سیستم پیشنهادی آنها در شکل زیر نمایان است.

سنجش شبکه های WIFI برای تجزیه و تحلیل اشیاء متصل در IOT


منبع:

  1. G. Acer, A. Boran, C. Forlivesi, W. Liekens, F. Pérez-cruz and F. Kawsar, “Sensing WiFi network for personal IoT analytics,” Internet of Things (IOT), 2015 5th International Conference on the, Seoul, 2015

شرکت پرساتک می تواند با استفاده از کارشناسان خود اینترنت اشیاء را برای شرکت های صنعتی راه اندازی کند.

نوشته‌های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعدادی از پروژه های پرساتک