وبلاگ و اخبار

بررسی محصولات VMware (قسمت چهارم)

وبلاگ و اخبار

در بخش های قبل به اختصار در رابطه با معرفی محصولات VMware در دو بخش توضیح دادیم.

VSA Cluster Components

در قسمت سوم  به بررسی VSA پرداختیم در این قسمت می خواهیم مولفه های VSA Cluster را بررسی کنیم

ESXi Hosts : به دو یا چند host احتیاج است که همه host ها در cluster باید دارای ورژن ESXi مساوی باشند. همچنین می توان از hostهایی استفاده کرد که ماشین مجازی را در local data store خود اجرا می کنند.

vCenter Server: ماشین فیزیکی یا مجازی که vCenter Server را اجرا می کند و همه ESXi hosts را که در  VSA cluster مشارکت کردند را مدیریت می کند. vCenter Server  می تواند به صورت محلی بر روی یکی از ESXi hosts در VSA cluster اجرا شود. همچنین vCenter Server می تواند به صورت راه دور (remotely) اجرا شود و چندین VSA cluster را مدیریت کند.

vSphere Web Client: به صورت یک Web application است که بر روی ماشین نصب می شود و دسترسی شبکه به vCenter Server دارد. این سرویس این توانایی را به ما می دهد تا بتوانیم VSA cluster را از طریق VSA Manager page مدیریت کنیم.

vSphere Storage Appliance : یک VMware virtual appliance که SUSE Linux Enterprise Server 11 SP2 را اجرا می کند و مجموعه از سرویس های storage clustering  را به همراه دارد که وظایف زیر را انجام می دهند:

  • مدیریت ظرفیت ذخیره سازی، performance و افزونگی داده برای  hard disk هایی که بر روی ESXi hosts نصب شده اند.
  • نمایش disk ها بر روی شبکه
  • مدیریت خرابی سخت افزار و نرم افزار در VSA cluster
  • مدیریت ارتباطات

نکته: تنها یک vSphere Storage Appliance در یک زمان می تواند بر روی ESXi host اجرا شود

VSA Manager: یک افزونه است که بر روی vCenter Server نصب خواهد شد که پس از نصب می توان آن را در  vSphere Web Client مشاهده کرد و با استفاده از VSA Manager می توانیم VSA cluster را مانیتور، نگهداری و troubleshoot  کنیم

VSA Cluster Member: می توان گفت که یک ESXi host هست که vSphere Storage Appliance را به عنوان ماشین مجازی اجرا می کند

VSA Cluster Service: این سرویس به همراه VSA Manager نصب خواهد شد و با پلتفرم هایی مثل windows server 2003,2008,2008 R2,2012,2016 و لینوکس سازگاری دارد. این سرویس به عنوان یک عضو سوم برای VSA cluster با دو عضو استفاده می شود تا اگر مشکلی برای یک عضو به وجود آمد به جای آن عمل کند.

VSA Cluster Leader: تمامی گزارش های مربوط به وضعیت clusterها توسط vSphere Storage Appliance به VSA Manager داده می شود. تمامی اعضاءcluster  در یک فرآیند انتخابی شرکت می کنند تا رهبر را تعیین کنند و leader  یا رهبر از cluster IP address استفاده می کند تا با VSA Manager ارتباط برقرار کند.

Ethernet Switches: با استفاده از Gigabit Ethernet و ۱۰ Gigabit Ethernet switches می توان سرعت بالای شبکه VSA cluster را فراهم کرد.

شرکت پرساتک با استفاده از کارشناسان خود می تواند مجازی سازی را برای شرکت ها و سازمان های صنعتی راه اندازی کند.

همچنین در رابطه با مجازی سازی بخوانید .

نوشته‌های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعدادی از پروژه های پرساتک